روغن کانولا و یا روغن نباتی؟ آیا میتوان بجای هم استفاده کرد؟

روغن کانولا و یا روغن نباتی؟

روغن کانولا و یا روغن نباتی؟ آیا میتوان بجای هم استفاده کرد؟

علاوه بر طعم و بافت، پخت و پز با روغن ها همچنین می تواند بخشی از یک برنامه غذایی متعادل باشد و منبع بسیاری از مواد مغذی باشد زیرا منبع غنی از چربی های رژیمی هستند.

وقتی نوبت به این می رسد که چه روغنی برای چه منظوری استفاده کنید، بستگی به این دارد که چه چیزی و چگونه می پزید. هر روغن طعم و نقطه دود منحصر به فردی دارد (یا دمایی که در آن شروع به دود کردن در تابه می کند) که می تواند بر روی دستور غذا تأثیر بگذارد.

نکته

روغن کانولا از گیاه کانولا، نوعی دانه کلزا به دست می آید، در حالی که روغن نباتی ترکیبی از روغن های مختلف، عمدتاً سویا و ذرت است. از آنجایی که هر دو طعم خنثی دارند و نقطه دود بالایی دارند، روغن کانولا و روغن گیاهی را می توان به جای هم استفاده کرد. اما روغن کانولا ممکن است گزینه مغذی تری باشد زیرا چربی اشباع کمتری دارد.

روغن نباتی در مقابل روغن کانولا

روغن نباتی یک اصطلاح فراگیر برای مایعات چسبناک ساخته شده از منابع گیاهی است. طبق گفته کلینیک کلیولند، روغن‌های ساخته شده از روغن‌های زیر همه انواع رایج روغن‌های گیاهی هستند:

به گفته مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، اگر ظرفی را در سوپرمارکت مشاهده کردید که به عنوان روغن گیاهی علامت گذاری شده است، معمولاً با روغن سویا یا ذرت ساخته شده است.

کانولا در مقابل روغن کلزا

طبق گفته کلینیک مایو، روغن کانولا نوعی روغن گیاهی است که از دانه های گیاه کلزا که نوعی کلزا است، تهیه می شود. روغن کلزا و کلزا اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما یک تمایز مهم وجود دارد: روغن کلزا می تواند حاوی اسید اروسیک زیاد باشد که در مقادیر زیاد می تواند خطرناک باشد. برای اینکه روغن کانولا نامیده شود، باید در کلینیک مایو دارای اسید اروسیک کمتری باشد.

هنگامی که روغن کانولا را با روغن نباتی مقایسه می کنید، ممکن است در واقع مایعات حاوی کانولا و سویا را با هم مقایسه کنید. هر دو دارای طعم های خنثی و نقاط دود بالا هستند، بنابراین تفاوت اصلی بین روغن کانولا و روغن گیاهی به محتوای چربی اشباع آن مربوط می شود.

روغن کانولا چیست؟

طبق گفته کلینیک مایو، روغن کانولا از گیاه کلزا ساخته شده است که از طریق آمیختگی با گیاه کلزا ایجاد شده است. روغن کلزا حاوی اروسیک اسید است، ترکیبی که در مقادیر زیاد می تواند برای انسان سمی باشد، اما روغن کانولا حاوی مقادیر بسیار کمی است، طبق گفته کلینیک مایو.

کانولا مانند اکثر روغن های گیاهی حاوی سطوح پایینی از چربی های ترانس است. این به دلیل فرآیند خوشبو کردن است که مرحله نهایی تصفیه روغن است تا طعمی ملایم و خنثی به دست دهد. این فرآیند همچنین نقطه دود بالای کانولا را 400 درجه فارنهایت می دهد.

از آنجایی که بیشتر روغن‌های کانولا و گیاهی برچسب «بدون چربی ترانس» دارند، ممکن است تعجب آور باشد که در واقع حاوی مقادیر کمی چربی ترانس هستند. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اگر یک غذا حاوی 0.5 گرم چربی ترانس یا کمتر در هر وعده باشد، تولیدکنندگان می توانند آن را به عنوان 0 گرم چربی ترانس در برچسب حقایق تغذیه ای نشان دهند.

کانولا از نظر تغذیه ای دارای چربی اشباع کم و چربی تک غیراشباع بالایی است. این باعث می شود در مورد روغن های پخت و پز، انتخاب سالم تری باشد.

روغن نباتی چیست؟

روغن نباتی از ترکیبی از روغن های گیاهی ساخته شده است. این حتی می تواند شامل روغن کانولا باشد، اگرچه روغن نباتی معمولاً از روغن سویا یا ذرت ساخته می شود.

مایع چسبناک دانه سویا حاوی آلفا لینولنیک اسید (ALA) است که منبع گیاهی اصلی اسیدهای چرب امگا 3 ضروری است و روغن نباتی را به منبع چربی های سالم تبدیل می کند.

از آنجایی که روغن سویا تصفیه شده است، هر روغن گیاهی که از دانه های سویا تشکیل شده باشد برای پخت و پز با حرارت بالا مناسب است. فرآیندی که برای دستیابی به طعم خنثی مایع سویا انجام می شود، چیزی است که آن را برای پخت و پز در دمای بالا بهتر می کند.

نقطه دود روغن سویا 450 فارنهایت است. این بدان معناست که روغن سویا، که اغلب با برچسب روغن نباتی مشخص می شود، برای تفت دادن، سرخ کردن، سرخ کردن عمیق یا سرخ کردنی مناسب است.

آیا می توان روغن کانولا را جایگزین روغن گیاهی کرد؟

روغن نباتی مبتنی بر سویا دارای 2 گرم چربی اشباع در هر قاشق غذاخوری است در حالی که روغن کانولا حاوی 1 گرم چربی اشباع شده در هر قاشق غذاخوری، به ازای USDA است. در حالی که چربی های رژیم غذایی بخشی از یک رژیم متعادل هستند، غذاهای حاوی چربی اشباع شده باید در حد اعتدال مصرف شوند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.