روغن کانولا چیست؟

روغن کانولا چیست؟

روغن کانولا چیست؟

روغن کانولا چیست؟روغن کانولا یکی از سالم ترین روغن های پخت و پز موجود است که دارای چربی ترانس صفر و کمترین میزان چربی اشباع شده در بین تمام روغن های رایج پخت و پز می باشد و از آنجایی که روغن کانولا بسیار همه کاره و مقرون به صرفه است، برای تهیه طیف وسیعی از غذاهای سالم، چه در خانه و چه در مقیاس تجاری، ایده آل است. روغن کانولا از دانه های گیاه کلزا، یکی از محصولاتی است که به طور گسترده در کانادا رشد می کند و به دست می آید. پس از برداشت، دانه های کلزا خرد می شوند تا روغن کانولا آزاد شود.

حقایق روغن کانولا

کانولا چیست؟

کلزا محصولی است که در کانادا، اروپا، استرالیا و برخی از مناطق ایالات متحده رشد می کند. گیاهان گل‌های زرد کوچکی تولید می‌کنند که شبیه به غلاف نخود فرمگی در می‌آیند. داخل هر غلاف دانه های سیاه ریز وجود دارد که با روغن های بدون چربی ترانس بسته بندی شده اند. پس از برداشت، دانه ها خرد می شوند تا روغن کانولا از مواد جامد غنی از پروتئین دانه آزاد شود. سپس روغن و مواد جامد تحت پردازش بیشتری قرار می گیرند و روغن آن برای روغن پخت و پز و محصولات غذایی، و مواد جامد آن به عنوان یک عنصر با ارزش برای خوراک دام استفاده می شود. امروزه کلزا به عنوان ماده اولیه برای سوخت های تجدیدپذیر نیز استفاده می شود.

آیا روغن کانولا سالم است؟

روغن کانولا سرشار از چربی های اشباع نشده است و کمترین میزان چربی اشباع شده را در بین روغن های رایج پخت و پز دارد. حاوی مقادیر زیادی اسید اولئیک (چربی تک غیراشباع) و آلفا لینولنیک اسید (اسید چرب ضروری امگا 3 گیاهی) است.
بسیاری از کارآزمایی‌های بالینی نشان داده‌اند که روغن کانولا وقتی به جای سایر منابع چربی استفاده می‌شود، برای سلامتی فواید بسیاری دارد. روغن کانولا به دلیل توانایی آن در کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در صورت استفاده به جای چربی اشباع شده در رژیم غذایی، واجد شرایط دریافت نشان سلامت از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) است.
روغن کانولا چیست؟

روغن کانولا از چه چیزی ساخته شده است؟

روغن کانولا از دانه های گیاه کلزا، یکی از محصولاتی که به طور گسترده در کانادا رشد می کند، به دست می آید. گیاهان کانولا گل‌های زرد و کوچک و زیبا تولید می‌کنند که به شکل غلاف‌هایی شبیه غلاف نخود فرنگی می‌شوند. هر غلاف حاوی دانه های سیاه ریز است که از حدود 45 درصد روغن تشکیل شده است. پس از برداشت، دانه های کلزا خرد می شوند تا روغن موجود در دانه آزاد شود. سپس روغن بیشتر تصفیه شده و به عنوان روغن کانولا بطری می شود.

آیا کانولا همان کلزا است؟

همان طور که متوجه شده باشید ما در این مطلب در بعضی جاها از کلمه کانولا و بعضی دیگر از کلمه کلزا استفاده کرده ایم.

اگر بخواهیم موشکافانه این دو را بررسی بکنیم میتوان گفت خیر کانولا همان کلزا نیست و تفاوت هایی دارند اما در نگاه کلی در جهان کانولا و کلزا را تفکیک نکرده و یک گیاه می دانند.

 

آیا کانولا با استفاده از مهندسی ژنتیک ایجاد شد؟

کانولا با استفاده از اصلاح گیاهان سنتی در دهه های 1960 و 1970، مدت ها قبل از اینکه بیوتکنولوژی در دسترس باشد، توسعه یافت. توسعه دهندگان گیاهان با استفاده از تکنیک های اصلاحی انتخابی توانستند دو جزء ناخواسته کلزا را کاهش دهند و گیاه جدیدی به نام کانولا ایجاد کنند. بعدها، پرورش سنتی نیز برای تولید روغن کانولا با اولئیک بالا مورد استفاده در صنایع غذایی به عنوان جایگزینی برای چربی ترانس مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت.
امروزه انواع مختلفی از کانولا در دسترس است، از جمله کانولای اصلاح شده ژنتیکی (GM) و کانولای غیر GM. پرورش دهندگان نباتات برای کمک به کشاورزان برای مقابله با چالش هایی مانند خشکسالی، آفات و بیماری های محصول، دائماً در حال بهبود هستند. ویژگی‌های گیاهی جدید مانند تحمل علف‌کش به کشاورزان کانولا کمک کرده است تا به روش‌های بدون خاک‌ورزی روی آورند و از مقادیر کمتری علف‌کش‌ برای کنترل علف‌های هرز استفاده کنند و خاک را مرطوب و حاصلخیز نگه دارند.

روغن کانولا چیست؟

روغن کانولا چگونه فرآوری می شود؟

روغن کانولا مانند سایر روغن های دانه فرآوری می شود. پس از تمیز کردن کامل، دانه کانولا برای استخراج روغن خرد می شود. دانه ممکن است از روش پرس سرد یا پرس گرم ساتخراج شود. روغن محلول در آب نیست، بنابراین می توان از یک حلال تایید شده به نام هگزان برای حذف بیشتر روغن از مواد جامد دانه استفاده کرد. هگزان در شرایط به دقت کنترل شده استفاده می شود، بازیافت و استفاده مجدد می شود.
پس از استخراج، روغن را می توان بیشتر تصفیه کرد تا روغنی پایدار، شفاف و با طعم خنثی تولید کند. رنگدانه های رنگی را می توان با فیلتری که حاوی خاک رس طبیعی است حذف کرد (فرآیندی که گاهی اوقات به عنوان “سفید کننده” توصیف می شود، اگرچه هیچ سفید کننده ای در کار نیست). برای اطمینان از کیفیت بالای محصول نهایی دقت زیادی می شود. روغن کانولای فرآوری شده به این روش را می توان حدود یک سال در دمای اتاق نگهداری کرد.
پس از استخراج روغن، قسمت های جامد دانه کانولا به تفاله کانولا تبدیل می شود. این محصول حاوی پروتئین بالایی است و در خوراک دام استفاده می شود.

آیا مطالعات انسانی در مورد مصرف روغن کانولا انجام شده است؟

در طی چندین دهه، بسیاری از محققین مختلف، آزمایش‌های بالینی را که شامل هزاران داوطلب انسانی بوده انجام داده‌اند. این مطالعات نقش روغن کانولا را در کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب، سرطان، دیابت و فشار خون بالا مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند تاثیر مثبتی در جلوگیری از بیماری های نام برده دارد.

کاربردهای دیگر روغن کانولا چیست؟

 کانولا کاربردهای دیگری به جز غذا نیز دارد، مانند بسیاری از محصولات زراعی، ساخت جوهرهای سازگار با محیط زیست، روان کننده ها، صابون ها، رنگ ها، پلاستیک ها و لوازم آرایشی. روغن‌های زیتون، ذرت، سویا و کتان اغلب برای همین اهداف صنعتی نیز استفاده می‌شوند.
یکی از جدیدترین کاربردهای کانولا به عنوان ماده اولیه برای ساخت سوخت های تجدیدپذیر است. کانولا به طور فزاینده ای برای تولید بیودیزل کم کربن استفاده می شود که پتانسیل کاهش گازهای گلخانه ای را دارد.

روغن کانولا چقدر قابل نگهداری است؟

 

ماندگاری روغن کانولا در دمای اتاق حدود یک سال است. این ماندگاری در روغن های پخت و پز مشابه تقریبا بالاترین ماندگاری است.

نقطه دود روغن کانولا چیست؟

نقطه دود روغن کانولا 468 درجه فارنهایت است. این بدان معنی است که می توان آن را برای سرخ کردن و سرخ کردن عمیق بدون ترس از دود کردن روغن یا تولید اسیدهای چرب ترانس قابل توجه، در دمای بالا استفاده کرد.

 

فواید روغن کانولا

روغن کانولا چیست؟

چربی های سالم بیشتر نسبت به سایر روغن های معمولی پخت و پز

روغن کانولا سرشار از چربی های خوب است و با کاهش کلسترول LDL در خون می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی در صورت استفاده به جای چربی های اشباع شده کمک کند.
       ویژگی های روغن کانولا 
  • فقط 7 درصد چربی اشباع شده – کمترین چربی رایج در آشپزی
  • بدون چربی ترانس
  • گیاهی ترین چربی امگا 3 در میان روغن های معمولی پخت و پز است
  • سطوح بالای چربی امگا 9 تک غیر اشباع (اسید اولئیک)
  • منبع چربی امگا 6

خواص آشپزی روغن کانولا

همه کاره و سالم

روغن کانولا تقریباً برای هر نوع پخت و پز مناسب است. طعم خنثی و بافت سبک به سایر مواد اجازه می دهد تا از طریق آن بدرخشند. روغن کانولا در یخچال به صورت آزاد باقی می ماند، بنابراین برای سس سالاد عالی است. و در محصولات پخته شده، روغن کانولا بافتی نرم و مرطوب با چربی اشباع کمی می دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.