بهترین روغن برای پخت و پز

بهترین روغن برای پخت و پز

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟ روغن زیتون سالم ترین و پایدارترین روغن پخت و پز به دلیل محتوای بالای پلی فنول است که در فرآیند استخراج حفظ می شود.

در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا باید این روغن را در رژیم غذایی خود بگنجانید، حتی اگر به دنبال کاهش وزن هستید.
این توصیه برای افرادی است که به دور کمر خود توجه می کنند یا به دنبال تغذیه سالم تر هستند، همیشه سعی کنید مراقب میزان روغنی که هنگام پخت و پز استفاده می کنند باشید. اما این بدان معنا نیست که ما باید روغن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنیم. این به این دلیل است که به ویژه روغن زیتون  می تواند فواید زیادی برای سلامتی ما داشته باشد.
مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف روغن زیتون می تواند فواید بسیار زیادی برای سلامتی ما داشته باشد. به عنوان مثال، مطالعه اسپانیایی Predimed (بزرگترین کارآزمایی تصادفی کنترلی که تاکنون در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای انجام شده است) نشان داد که زنانی که رژیم مدیترانه ای همراه با روغن زیتون مصرف می کردند، در مقایسه با زنانی که به آنها توصیه شده بود رژیم غذایی کم چرب داشته باشید، 62 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار داشتند.
کارشناسانی که از آن زمان مطالعات علمی متعددی را در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای و تأثیر آن بر بیماری های مزمن مورد بررسی قرار داده اند، به این نتیجه می رسند که دلیل اصلی محافظت رژیم غذایی در برابر سرطان سینه،روغن زیتون است. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه روغن زیتون ممکن است از بدن در برابر دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر محافظت کند.

چرا روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پز است؟

چه چیزی روغن زیتون را برای ما بهتر از انواع دیگر روغن های پخت و پز می کند؟ پاسخ در ترکیب و میوه آن نهفته است.

یکی از بزرگترین تفاوت هایی که روغن زیتون با دیگر روغن های پخت و پز دارد این است که روغن زیتون روغنی است که از میوه استخراج می شود، این در حالی است که اکثر روغن های پخت و پز موجود در بازار از دانه های گیاهی استخراج می شوند.

به همین دلیل علاوه بر چربی های مفید، روغن زیتون حاوی بسیاری از مواد طبیعی مانند پلی فنول ها نیز می باشد. پلی فنول ها به طور طبیعی در گیاهان وجود دارند و با فواید سلامتی زیادی مانند کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و اختلالات شناختی مرتبط هستند. همچنین به نظر می رسد مطالعات نشان می دهد که دلیل اصلی مفید بودن روغن زیتون برای سلامتی ما پلی فنول های موجود در آن است. تصور می شود که پلی فنول ها فواید زیادی در بدن دارند، مانند بهبود میکروبیوم روده.
تحقیقات نشان می دهد که پلی فنول های موجود در روغن زیتون با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. در واقع، زمانی که محققان پلی فنول های روغن زیتون را از بین بردند، دریافتند که از قلب در برابر بیماری نیز محافظت نمی کند. اعتقاد بر این است که یکی از مزایای روغن زیتون بر سلامت قلب این است که پلی فنول های آن از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می کند. زمانی که کلسترول با اکسیژن واکنش می دهد و اکسید می شود به رگ های خونی آسیب می رساند.
دلیل اینکه روغن زیتون حاوی چنین سطوح بالایی از پلی فنول ها است این است که روغن زیتون از خرد کردن زیتون تولید می شود.

بیشتر بخوانید:

سایر روغن های پخت و پز

روغن کانولا:

روغن کانولا یکی از روغن هایی است که این روز ها نامش را بیشتر می شنوید. این روغن از گیاهی به نام کلزا استخراج می شود و بخاطر قیمت مناسب آن در بیشتر روغن های ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرتا قیمت تمام شده را به حداقل برسانذ، البته این روغن خواصی هم ندارد که به دلیل تحقیقات نسبتا کم نمی شود به آن ها استناد کرد.

روغن نارگیل:

روغن نارگیل اغلب به عنوان یک روغن سالم برای استفاده توصیه می شود. اما روغن نارگیل حاوی سطوح بالایی از چربی های اشباع شده است که می تواند به طور قابل توجهی سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (یا LDL) را افزایش دهد (که گاهی اوقات به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود). افزایش کلسترول LDL با بیماری های قلبی عروقی مرتبط است و شواهدی وجود دارد که چربی اشباع شده در روغن نارگیل خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.
روغن ذرت:
روغن ذرت هم یکی از روغن هایی است که برای پخت و پز مناسب است اما پایداری روغن زیتون در برابر حرارت را ندارد و هم چنین دارای خواص زیاد روغن زیتون نمی باشد.
روغن کنجد:
روغن کنجد یکی از گران ترین روغن های این روز های بازار است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد، اما این روغن هم مثل بقیه ی روغن های دیگر از دانه های کنجد تولید می شود و مثل روغن زیتون از میوه استخراج نمی شود، علاوه بر این پایداری روغن زیتون از این روغن برای پخت و پز بیشتر است.

بهترین روغن برای پخت و پز

پیشنهاد ما

در نهایت اگر بخواهیم یک رتبه بندی برای استفاده از روغن به شما بگوییم بهترین حالت به شرح زیر است»

برای پخت و پز و سالاد:

1-روغن زیتون

2- روغن کنجد

3- روغن ذرت

4-روغن کانولا

 

 برای سرح کردن

بهترین روغن برای سرخ کردن عمیق قطعا روغن سرخ کردنی مانیاد می باشد.

 

روغن سرخ کردنی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.