روغن ایده‌آل برای پخت و پز

روغن ایده‌آل برای پخت و پز

روغن ایده‌آل برای پخت و پز

روغن ایده‌آل برای پخت و پز

وقتی نوبت به روغن‌های پخت و پز و انتخاب روغن ایده‌آل برای سلامتی مطلوب می‌رسد، بسیاری از ما در مورد انتخاب مناسب مطمئن نیستیم. همانطور که معمولاً گفته می شود «شما همان چیزی هستید که می خورید»، بنابراین توجه به وسیله پختی که فرد برای پختن غذای خود استفاده می کند، می تواند در درازمدت سلامت و تندرستی را تضمین کند.
نوع مناسب روغن پخت و پز نه تنها از شما در برابر بیماری های سبک زندگی که امروزه شایع هستند محافظت می کند، بلکه تعادل مناسب چربی های ضروری را در عین حفظ طعم طبیعی غذای شما فراهم می کند. بنابراین، چگونه می توان روغن پخت و پز مناسب را انتخاب کرد؟ راهنمای شما اینجاست!

هنگام انتخاب روغن پخت و پز مناسب، به موارد زیر توجه کنید:

  • تاثیر روغن روی کلسترول
  • ارزش غذایی روغن
  • مقدار اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFAs)، اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) و اسیدهای چرب اشباع شده (SFAS) موجود در روغن. MUFA ها باید حداکثر و SFA ها حداقل باشند.
  • رفتار روغن در دماهای بالاتر، یعنی برای مقاصدی مانند سرخ کردن عمیق
  • محتوای ویتامین روغن
روغن ها در اثر متقابل خود با گرما خواص مختلفی مانند تغییر رنگ، بافت یا حتی طعم از خود نشان می دهند. حرارت دادن بیش از حد برخی روغن ها می تواند خواص غذایی آن را کاهش دهد در حالی که برخی از روغن ها مانند روغن سرخ کردنی مانیاد در دمای بالا ایده آل هستند.
سطح کلسترول به راحتی توسط نوع غذایی که می خوریم دستکاری می شود. اگر تعادل حفظ نشود، تغییر در این سطوح می‌تواند باعث بیماری‌های بزرگ شود که ممکن است تهدیدکننده زندگی نیز باشد.
MUFA به تنظیم سطح کلسترول در بدن کمک می کند. آنها تولید کلسترول “خوب” مورد نیاز را افزایش می دهند و در روغن هایی مانند روغن کانولا، روغن زیتون و روغن بادام زمینی یافت می شوند. روغن زیتونی که از زیتون پس از اولین فشار برای روغن با درجه بالاتر به دست می آید، حاوی محتوای بالایی از MUFA است که آن را به گزینه ای مطلوب برای پخت و پز تبدیل می کند.
روغن های در اثر فرآیند ها شیمیایی تولید می شوند می توانند مضر باشند. محققان به این نتیجه رسیده اند که از مصرف چندین روغن دانه و گیاهی مانند روغن کلزا، روغن سویا یا روغن خردل باید اجتناب شود زیرا می توانند باعث بیماری های قلبی یا حتی سرطان شوند. این به این دلیل است که آنها بسیار غنی از اسیدهای چرب امگا 6 هستند که مصرف زیاد آنها می تواند ترمیم سلول ها را متوقف کند و منجر به بیماری های بزرگ شود.

برخی از اثرات مضر روغن های پخت و پز عبارتند از:

  • چربی های غیراشباع اصلاح شده که بیشتر به عنوان چربی های ترانس شناخته می شوند، بسیار سمی هستند و مصرف بیش از حد آنها می تواند منجر به بیماری های شدید شود. آنها معمولا در روغن سویا یافت می شوند.
  • روغن‌های گیاهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 هستند، می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی شود.
  • برخی روغن ها می توانند باعث آسیب DNA در بدن شوند. این می تواند برای زنان باردار خطرناک باشد، زیرا کودکان متولد شده ممکن است کمبودهای خاصی داشته باشند.
  • روغن هایی مانند روغن پالم حاوی سطوح بالایی از چربی های اشباع شده است که می تواند سطح کلسترول و حتی مشکلات قلبی را افزایش دهد.
برخی از بهترین روغن های پخت و پز عبارتند از: روغن زیتون، روغن کانولا، روغن سبوس برنج و روغن آفتابگردان.
این روغن ها علاوه فوایدی که برای سلامتی دارد، به عطر و طعم غذا کمک می کند.
هر روغنی خواص متفاوتی دارد و باید در مقادیر محدود اما منظم مصرف شود تا سطح اسیدهای چرب و مواد مغذی مورد نیاز برای سلامتی حفظ شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.