روغن بدون پالم چیست؟

روغن بدون پالم چیست؟

حتما تا کنون شماهم واژه پالم را شنیده اید و دیده اید که انواع برند های تولید روغن بر روی کلید واژه روغن بدون پالم بسیار تاکید و تبلیغ می کنند، اما شاید نمی دانید پالم چیست و دلیل تاکید برند های تولید روغن به بدون پالم بودن روغن های شان به چه دلیل است.

در چند سال اخیر واژه بدون پالم به روغن های خوراکی اضافه شده است که نوع و نحوه تولید روغن ها را تغییر داده است و دیگر در این روش از پالم در روغن استفاده نمی شود.

شما وقتی وارد فروشگاه می شوید انواع روغن ها را در قفسه ها می بینید که با عناوین و نام های گوناگون وجود دارد و واژه مشترک بسیاری از این روغن ها بدون پالم بودن آن هاست. اما برای اینکه بدانیم پالم چیست، و روغن بدون پالم باید چه شاخصه هایی داشته باشد نیاز به توضیحات بیشتری دارد که در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

پالم چیست؟

در ابتدا بهتر است که بدانیم پالم چبست؟

در وافع پالم درختی شبیه به درخت نخل است و میوه هایی همجون خرما دارد. میوه های پالم نیز مانند دیگر دانه های روغنی مثل سویا، افتابگردان، کنجد، ذرت و زیتون دارای مقادیر بسیار زیادی روغن است، از این رو میوه ای مناسب برای روغن گیری می باشد. بعضی از افراد و شرکت ها نیز از این میوه روغنی تولید می کنند که نام آن روغن پالم است.

پالم چیست

مصارف روغن پالم

روغن پالم مصارف بسیار زیادی دارد که مصرف خوراکی آن مصرف اصلی روغن پالم محسوب نمی شود. درواقع مصرف اصلی این روغن در مصارف غیر خوراکی می باشد. این درحالی است که شرکت های تولید کننده روغن از این روغن برای مصرف خوراکی هم چنان استفاده می کنند که در ادامه مطلب به دلایل این کار شرکت ها می پردازیم.

مهم ترین مصارف روغن پالم در تولیدات صنعتی، تولید صابون و انواع شوینده های دیگر و هم چنین محصولات آرایشی بهداشتی است. در مورد مصرف خوراکی این روغن اما نظرات مختلفی وجود دارد، عده ای معتقدند که مصرف خوراکی این روغن بسیار پرفایده و برای سلامتی مفید است و برخی دیگر معتقدند مصرف خوراکی روغن پالم مضر برای سلامتی و آسیب رسان و خطرناک است.

در کشور ما در سال های اخیر استفاده از روغن پالم در روغن های خوراکی ممنوع شده است و دیگر هیچ شرکتی نمی تواند روغنی تولید کند که در آن ترکیبات روغن پالم وجود داشته باشد. پس با این وجود اگر بخواهیم خوش بینانه حساب کنیم و بگوییم دولت و قانون گذاران ما به فکر سلامتی مردم کشور خود هستند می توان گفت آن عده ای که معتقدند روغن پالم ضرر دارد و برای انسان خطرناک است ادعای درست تری می باشد. با این اتفاقات کلید واژه “روغن بدون پالم” بر سر زبان ها افتاد و مفهوم و معیار جدیدی برای خرید روغن به وجود آمد.

 

روغن بدون پالم چیست؟

خوب با توضیحاتی که در بالا داده شد کاملا مشخص است روغنی که در آن از پالم استفاده نشده باشد روغن بدون پالم می گویند. این می تواند کوتاه ترین و هم چنین کامل ترین توضیح برای روغن بدون پالم باشد، که قطعا خودتان هم این را می دانستید؛ اما این که پالم چیست و دلیل استفاده از پالم در مصارف خوراکی چیست نکته مهمی است تا اندازه ای با آن آشنا شدید.

اما سوالی که قرار بود به آن پاسخ دهیم.

 

چرا برندها و شرکت های روغن مایع از روغن پالم استفاده می کنند؟

تولید کردن روغن خالص و طبیعی بسیار هزینه بر می باشد. دانه های روغنی مختلف چیزی معادلی 30 تا 50 درصد روغن در خود دارند که این در دانه های مختلف متغیر است. 50 درصد یعنی اینکه از 1 کیلو ذرت نیم کیلو روغن گرفته می شود، با این احتساب می توانید قیمت کنجد را محاسبه کنید و ببینید برای یک لیتر روغن کنجد به چه مقدار کنجد نیاز دارید، که این فقط هزینه مواد اولیه است و هزینه های استخراج روغن، بسته بندی، حمل و نقل و … موارد دیگر بماند.

پس در میابیم که تولید یک روغن خالص بسیار هزینه بر است و قیمت تمام شده محصول بسیار افزایش پیدا می کند. با این وضعیت اقتصادی هم قاعدتا مشتریان توان پرداخت چنین هزینه سنگینی برای خرید روغن را ندارند. از این رو بعضی از شرکت مجبور به استفاده از روغن پالم در روغن های خوراکی می شوند، زیرا پالم قیمت پایین تری نسبت به دیگر دانه های روغنی دارد و باعث می شود قیمت تمام شده روغن کاهش یابد.

اکنون با اینکه استفاده از روغن پالم در روغن های خوراکی ممنوع می باشد ولی با دیدن قیمت های روغن مایع موجود در بازار می توان فهمید که روغن ها خالص و طبیعی نیستند و روغن پالم درون آن ها باشد.

پس نمیتوان به یک برچسب بدون پالم اکتفا کرد.

 

چرا روغن بدون پالم استفاده کنیم؟

دلیل اصلی استفاده از روغن بدون پالم این است که روغن دارای پالم برای انسان مضر است پس مصرف روغنی که مضر نباشد بهتر از مصرف روغنی است که سلامتی انسان را به خطر بیاندازد.

چند نکته از مزایا استفاده از روغن بدون پالم یا در واقع معایب روغن پالم

 

– پیشگیری از گرفتگی عروق

روغن پالم دارای مقادیر بسیار بالایی از اسید چرب اشباع  می باشد که این اسید های چرب اشباع عاملی برای افزایش چربی خون و  کلسترول خون می باشد و این اتفاق باعث گرفتگی قلب و عروق می شود.

– پیشگیری از بیماری های قلبی

طبق مطالعاتی که انجام شده، گفته می شود روغن پالم سطح کلسترول LDL را بالا می برد و این اتفاق باعث بروز بیماری های قلبی می شود،پس شما می توانید با استفاده از روغن های بدون پالم واقعی از روز بیماری های قلبی جلوگیری نمایید.

 

– کاهش احتمال سرطان

برخی تحقیقات نشان داده است که روغن پالم در حرارت بالا از خود ماده ای سمی تولید می کند که می تواند باعث بروز سرطان های گوناگونی شود، از این جهت استفاده از روغن بدون پالم باعث کاهش ابتلا به سرطان می شود.

 

– افزایش سلامت کبد

کبد یکی از اجزای حیاتی بدن است که سلامت آن از موجب واجبات است. آزمایشات نشان داده استفاده از روغن پالم باعث ایجاد کبد چرب، و هم چنین افزایش تولید قند در آن می شود. پس اگر به سلامت خود اهمیت می دهید از روغن بئون پالم استفاده کنید.

 

روغن بدون پالم چیست؟

مطمئن ترین روغن بدون پالم چیست؟

اگر بخواهیم بدون اغراق بگوییم روغن های مانیاد مطمئن ترین روغن های بدون پالم در ایران هستند.

شرکت مانیاد تمامی روغن های خود را در آزمایشگاه های جدید با بهترین تکنولوژی های روز دنیا تست می کند و بعد از اطمینان از سلامت روغن آن هارا به بازار عرضه می کند.

با اطمینان می گوییم در روغن های مانیاد، از روغن سرخ کردنی گرفته تا روغن زیتون، روغن کنجد، روغن ذرت و کانولا هیچ پالمی وجود ندارد و شما می توانید با اطمینان روغن بدون پالم را از ما خریداری نمایید.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.