پیشگیری از سرطان سینه با روغن زیتون

پیشگیری از سرطان سینه با روغن زیتون

پیشگیری از سرطان سینه با روغن زیتون

پیشگیری از سرطان سینه با روغن زیتون

تحقیقات نشان می دهد که روغن زیتون بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای برای حداکثر محافظت در برابر بیماری است و این شامل محافظت و پیشگیری در برابر سرطان سینه نیز می شود.
توسط دکتر ریچارد هافمن – مدرس تغذیه در دانشگاه هرتفوردشایر، انگلستان
یک مشاهده جالب در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای این است که  سلامتی در کشورهای مدیترانه ای بیشتر از سایر نقاط جهان دیده می شود. روغن زیتون ممکن است نقش مهمی در این امر ایفا کند، زیرا مدیترانه ای ها بیشتر از روغن زیتون به عنوان بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای خود استفاده می کنند.
مشخص شده است که رژیم غذایی مدیترانه ای از زنان در اسپانیا و ایتالیا در برابر سرطان سینه بسیار بیشتر از زنان در ایالات متحده و چندین کشور اروپای شمالی (یعنی بریتانیا، سوئد و هلند) محافظت می کند. در اسپانیا و ایتالیا، روغن زیتون معمولاً روغن اصلی مورد استفاده در خانوارها است، اما مصرف این روغن در خانواده‌های ایالات متحده و اروپای شمالی کم تر است.
مطالعه اسپانیایی در واقع بخشی از کارآزمایی کنترلی تصادفی شده بزرگ در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای به نام مطالعه Predimed بود و به زنان روغن زیتون رایگان داده شد. خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود.
به نظر می رسد  رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با روغن زیتون برای محافظت کلی در برابر سرطان سینه بهترین است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حتی بدون روغن زیتون به عنوان چربی اصلی، رژیم مدیترانه ای در برابر نوعی سرطان سینه به نام سرطان پستان منفی گیرنده استروژن محافظت می کند. اما برای بهره مندی از مزایای کامل و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با گیرنده استروژن مثبت، به نظر می رسد بهتر است روغن زیتون را به عنوان بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای خود بگنجانید.

برتری روغن زیتون نسبت به دیگر روغن های دیگر

برتری روغن زیتون نسبت به دیگر روغن های پحت و پز در یک مطالعه جدید تایید شد. این مطالعه نشان داد که زنانی که همیشه حداقل دو قاشق غذاخوری در روز از روغن زیتون برای چاشنی، پخت و پز و سرخ کردن استفاده می کنند، نسبت به زنانی که همیشه از این روش پیروی نمی کنند، 28 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. موادی که در روغن زیتون در سطوح بسیار بالاتری نسبت به روغن های دیگر وجود دارد مانند پلی فنول های آنتی اکسیدانی و لیگنان ها که مانع از عملکرد استروژن می شوند ممکن است به محافظت در برابر سرطان سینه کمک کنند.
فواید روغن زیتون چند سال پیش توسط گروهی از متخصصان تایید شد که اعلام کردند روغن زیتون احتمالاً در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه موثر است با این شرط مهم که باید بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای باشد. این متخصصان همچنین مصرف حداقل دو قاشق غذاخوری در روز را توصیه کردند، زیرا مصرف کمتر آن تاثیر کمتری داشت.
در نتیجه، تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی صحبت از فواید رژیم مدیترانه‌ای برای سلامتی به‌ویژه محافظت از سرطان سینه به میان می‌آید، استفاده از روغن زیتون، با محتوای بالای پلی‌فنول‌ها و لیگنان‌های زیتون، مؤثرتر است. روغن های دیگری که ممکن است به عنوان جایگزین استفاده شوند. همچنین ایده خوبی است که سعی کنید علاوه بر پختن، مقداری از روغن زیتون را به صورت خام مصرف کنید تا تمام خوبی ها حفظ شود. غذاهای مدیترانه‌ای بر پایه روغن زیتون و سس‌های سالاد زیادی وجود دارند که دستیابی به این امر را آسان می‌کنند، همچنین این واقعیت که روغن زیتون با کیفیت خوب به خودی خود یک چاشنی و سس عالی ایجاد می‌کند.
دکتر ریچارد هافمن، متخصص تغذیه، دکترا، FRSA، مدرس تغذیه در دانشگاه هرتفوردشایر، انگلستان است و دوره های کوتاهی را در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای برای متخصصان تغذیه برگزار کرده است. او نویسنده دو کتاب آکادمیک درباره رژیم غذایی مدیترانه‌ای است، رژیم غذایی مدیترانه‌ای: سلامت و علم و اجرای رژیم غذایی مدیترانه‌ای، تغذیه در عمل و سلامت عمومی (تاریخ انتشار در دسامبر 2022) که هر دو توسط Wiley منتشر شده‌اند. او همچنین کتاب محبوبی نوشته است: «سال‌های سالم‌تر: چرا رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای شما و برای کره زمین بهترین است». او در هیئت تحریریه تغذیه بهداشت عمومی خدمت می کند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.