پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون

پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون

پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون

 • استئوآرتریت نوعی آرتریت است که با تجزیه و از بین رفتن نهایی غضروف یک یا چند مفصل همراه است.
 • استئوآرتریت با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد و معمولاً دست ها، پاها، ستون فقرات و مفاصل بزرگ تحمل کننده وزن مانند لگن و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • اخیراً، داده‌های ابتکار استئوآرتریت نشان داده است که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای نه تنها با کیفیت زندگی بهتر بلکه به طور قابل توجهی با شیوع کمتر آرتروز مرتبط است.

روغن زیتون و پیشگیری از استئوآرتریت

قبل از اینکه بدانید روغن زیتون چگونه می تواند به مبارزه با آرتروز کمک کند، مفید است که درباره آن، علائم و علل آن بیشتر بدانید. با بینش بیشتر، دیدن مزایای استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی شما برای مبارزه با آرتروز بسیار آسان تر است.

استئوآرتریت چیست؟

استئوآرتریت نوعی آرتروز است که با تجزیه و از بین رفتن نهایی غضروف یک یا چند مفصل همراه است. غضروف یک ماده پروتئینی است که به عنوان یک “بالشتک” بین استخوان های مفاصل عمل می کند. در میان بیش از 100 نوع مختلف بیماری آرتروز، استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی است.
استئوآرتریت با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد. قبل از 45 سالگی، آرتروز بیشتر در مردان رخ می دهد. بعد از 55 سالگی، بیشتر در زنان رخ می دهد. در ایالات متحده، همه نژادها به یک اندازه تحت تأثیر قرار می گیرند. استئوآرتریت دست، آرتروز لگن و آرتروز زانو در سالمندان بسیار شایع تر از افراد جوان است. شیوع بیشتر استئوآرتریت در جمعیت ژاپنی وجود دارد، در حالی که سیاه پوستان آفریقای جنوبی، سرخپوستان شرقی و چینی جنوبی میزان کمتری دارند.
استئوآرتریت معمولاً دست ها، پاها، ستون فقرات و مفاصل بزرگ تحمل کننده وزن مانند لگن و زانو را درگیر می کند. استئوآرتریت معمولاً علت شناخته شده ای ندارد و به آن آرتروز اولیه می گویند. هنگامی که علت استئوآرتریت مشخص شود، این وضعیت به عنوان استئوآرتریت (OA) ثانویه شناخته می شود.

 

پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون
پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون

 

چه چیزی باعث استئوآرتریت اولیه می شود؟

به عنوان بخشی از زندگی عادی، مفاصل شما در معرض آسیب دائمی کم قرار دارند. در بیشتر موارد، بدن شما آسیب را به خودی خود ترمیم می کند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنید. اما در آرتروز، غضروف محافظ انتهای استخوان‌های شما شکسته می‌شود و باعث درد، تورم و مشکلات حرکت مفصل می‌شود. توده‌های استخوانی می‌توانند رشد کنند و این ناحیه قرمز و متورم شود.
علت دقیق آن مشخص نیست، اما تصور می شود چندین چیز خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد، از جمله:
پیری طبیعی
خطر ابتلا به این بیماری با افزایش سن افزایش می یابد. استئوآرتریت اولیه (ایدیوپاتیک)، استئوآرتریت ناشی از آسیب یا بیماری نیست، تا حدی نتیجه پیری طبیعی مفصل است. با افزایش سن، محتوای آب غضروف افزایش می‌یابد و ترکیب پروتئینی غضروف به عنوان تابعی از فرآیندهای بیولوژیکی تحلیل می‌رود. در نهایت، غضروف با پوسته پوسته شدن یا تشکیل شکاف های کوچک شروع به تحلیل می کند. در آرتروز پیشرفته، بالشتک غضروفی بین استخوان‌های مفاصل از بین می‌رود.
آسیب مفصل
استفاده مکرر از مفاصل فرسوده و استفاده بیش از حد از مفاصل پس از آسیب یا عمل، زمانی که زمان کافی برای بهبودی نداشته باشد، می‌تواند غضروف را به طور مکانیکی تحریک و ملتهب کند و باعث درد و تورم مفاصل شود.
از دست دادن غضروف
از دست دادن بالشتک غضروف باعث اصطکاک بین استخوان ها می شود که منجر به درد و محدودیت حرکت مفصل می شود. التهاب غضروف همچنین می‌تواند باعث تحریک رشد استخوانی جدید (خار که به آن استئوفیت نیز گفته می‌شود) در اطراف مفاصل ایجاد شود.
سابقه خانوادگی
استئوآرتریت گهگاه می تواند در چندین عضو از یک خانواده ایجاد شود که دلالت بر مبنای ارثی (ژنتیکی) برای این بیماری دارد.
بنابراین احساس می شود استئوآرتریت نتیجه ترکیبی از هر یک از عوامل فوق است که در نهایت منجر به باریک شدن غضروف در مفصل آسیب دیده می شود.

استئوآرتریت ثانویه

استئوآرتریت ثانویه نوعی از آرتروز است که در اثر بیماری یا شرایط دیگری ایجاد می شود. شرایطی که می تواند منجر به آرتروز ثانویه شود عبارتند از:
 • چاقی: چاق بودن به مفاصل شما فشار زیادی وارد می کند، به ویژه مفاصلی که بیشتر وزن شما را تحمل می کنند، مانند زانوها و باسن. چاقی با افزایش فشار مکانیکی روی مفصل و در نتیجه بر غضروف باعث آرتروز می شود. در واقع، در کنار افزایش سن، چاقی مهم ترین عامل خطر برای آرتروز زانو است. اعتقاد بر این است که پیشرفت اولیه آرتروز زانو در بین وزنه برداران تا حدی به دلیل وزن بالای بدن آنها است. اعتقاد بر این است که ضربه های مکرر به بافت های مفصلی (رباط ها، استخوان ها و غضروف ها) منجر به آرتروز اولیه زانو در بازیکنان فوتبال و پرسنل ارتش می شود. جالب توجه است که مطالعات بهداشتی افزایش خطر ابتلا به آرتروز را در دوندگان مسافت طولانی نشان داده نشده.
 • ضربه یا جراحی مکرر به ساختارهای مفصلی.
 • مفاصل غیر طبیعی در بدو تولد (ناهنجاری‌های مادرزادی): برخی از افراد با مفاصل غیرطبیعی (ناهنجاری‌های مادرزادی) به دنیا می‌آیند که در برابر سایش مکانیکی آسیب‌پذیر هستند و باعث انحطاط زودرس و از بین رفتن غضروف مفصل می‌شوند. استئوآرتریت مفاصل ران معمولاً به ناهنجاری های ساختاری این مفاصل مربوط می شود که از بدو تولد وجود داشته است.
 • نقرس: رسوبات کریستالی در غضروف می تواند باعث تخریب غضروف و آرتروز شود.
 • دیابت، هموکروماتوز و سایر اختلالات هورمونی: اختلالات هورمونی، مانند دیابت و اختلالات هورمون رشد نیز با ساییدگی اولیه غضروف و استئوآرتریت ثانویه مرتبط است.

علائم آرتروز

علائم اصلی آرتروز درد و سفتی مفاصل و مشکلات حرکت مفصل است. برخی از افراد همچنین علائمی مانند: – تورم – حساسیت – رنده شدن یا صدای ترق در هنگام حرکت مفاصل آسیب دیده دارند.
شدت علائم آرتروز از فردی به فرد دیگر و بین مفاصل آسیب‌دیده مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد.
برای برخی افراد، علائم ممکن است خفیف باشد و ممکن است بیایند و از بین بروند. سایر افراد ممکن است مشکلات مداوم و شدیدتری را تجربه کنند که انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار می‌کند.
تقریباً هر مفصلی می‌تواند تحت تأثیر آرتروز قرار گیرد، اما این بیماری اغلب باعث مشکلاتی در زانوها، لگن و مفاصل کوچک دست می‌شود.
اگر علائم مداوم آرتروز دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا آنها بتوانند تشخیص را تایید کرده و درمان لازم را تجویز کنند.

چگونه روغن زیتون می تواند به مبارزه با آرتروز کمک کند

روغن زیتون احتمالاً گسترده ترین ماده غذایی است که در این سیاره مورد تحقیق قرار گرفته است و فواید آن برای سلامتی مبتنی بر شواهد است. به لطف توجه اخیر به رژیم غذایی مدیترانه ای، تحقیقات گسترده ای در مورد ترکیب بهترین روغن زیتون انجام شده است. آنچه کشف شده است فهرست گسترده ای از مواد مغذی گیاهی است. یکی از ستوده ترین آنها پلی فنول های آن می باشد.
اثرات مفید پلی فنول های گیاهی طبیعی بر بدن انسان در تعدادی از پروژه های تحقیقاتی علمی مورد ارزیابی قرار گرفته است. پلی فنول های زیست فعال ترکیبات طبیعی ساختارهای شیمیایی مختلف هستند. منابع آنها بیشتر میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها، ریشه، پوست درخت، برگ گیاهان مختلف، گیاهان دارویی، محصولات غلات کامل، غذاهای فرآوری شده (شکلات تیره) و همچنین چای، قهوه و شراب قرمز است. اعتقاد بر این است که پلی فنول ها عوارض را کاهش می دهند و/یا پیشرفت بیماری های قلبی عروقی و نورودژنراتیو و همچنین سرطان را کاهش می دهند. فعالیت بیولوژیکی پلی فنول ها به شدت با خواص آنتی اکسیدانی آنها مرتبط است. آنها تمایل به کاهش مجموعه ای از گونه های فعال اکسیژن و همچنین خنثی کردن متابولیت های سرطان زا بالقوه دارند. طیف گسترده ای از خواص پلی فنول های گیاهی برای ارتقای سلامتی شامل اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد حساسیت، ضد آتروژنیک، ضد ترومبوتیک و ضد جهش زایی است. مطالعات علمی توانایی پلی‌فنول‌ها را برای تعدیل سیستم ایمنی انسان با تأثیر بر تکثیر گلبول‌های سفید و همچنین تولید سیتوکین‌ها یا سایر عواملی که در دفاع ایمنی شرکت می‌کنند، نشان می‌دهد. هدف این بررسی تمرکز بر پلی فنول های روغن زیتون در زمینه فعالیت های بیولوژیکی آنها است.
پلی فنول ها به کاهش سطح گونه های اکسیژن فعال در بدن انسان معروف هستند. علاوه بر این، خواص ارتقا دهنده سلامت پلی فنل های گیاهی شامل اثرات ضد التهابی، ضد حساسیت، ضد آتروژنیک، ضد ترومبوتیک و ضد جهش زایی است. مجموعه‌ای از تحقیقات وجود دارد که توانایی آنها را در تعدیل سیستم ایمنی انسان با تأثیر بر تکثیر و فعالیت گلبول‌های سفید و همچنین تولید سیتوکین‌ها یا سایر عواملی که در دفاع ایمنی نقش دارند، نشان می‌دهد.

روغن زیتون مانیاد سرشار از پلی فنول

روغن زیتون مانیاد سرشار از پلی فنول است و می توانید از آن برای پیشگیری از آرتروز استفاده نمایید. هم چنین این روغن با ویژگی های منحصر به فردی که دارد مانند بی بو و بدون طعم بودن آن باعث می شود که هر کسی بتواند به راحتی از آن استفاده کند و آن را به رژیم غذایی خود اضافه کند.

علاوه بر آن روغن زیتون مانیاد دارای نقطه دود و پایداری بالایی است که باعث می شود شما بتوانید برای پخت و پز و حتی سرخ کردن از آن استفاده کنید و دیگر نیاز به روغن های دیگر نداشته باشید و حتی غذاهای سرخ شده را نیز با خیال راحت و بدون عذاب وجدان میل کنید.

رژیم غذایی مدیترانه ای و آرتروز

پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به دلیل خواص ضد التهابی غذاهای موجود در آن می تواند به تسکین علائم آرتروز کمک کند.
ترکیبات ضدالتهابی موجود در میوه ها، سبزیجات و روغن زیتون عناصر کلیدی رژیم مدیترانه ای ، می توانند علائم این بیماری را کاهش دهند .
پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون
پیشگیری از استئوآرتریت با روغن زیتون

پنج غذای برتر برای مبارزه با آرتروز

میوه ها و سبزیجات
میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان ها هستند که دارای اثرات ضد التهابی هستند. یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات نیز می تواند به کاهش وزن و مدیریت وزن کمک کند، زیرا این غذاها کالری نسبتاً کم و فیبر بالایی دارند، بدون اینکه بیش از نیاز انرژی شما را سیر نگه دارند.
ماهی های چرب
ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی تن و ماهی قزل سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به کاهش التهاب در سراسر بدن معروف هستند. ماهی سالمون منبع عالی ویتامین D و ویتامین B12 است. هر دو ویتامین در کاهش التهاب مهم هستند و برای کمک به درمان آرتروز استفاده شده است.
غلات کامل
در مقایسه با غلات تصفیه شده مانند نان سفید، برنج و ماکارونی، غلات کامل حاوی آنتی اکسیدان ها، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری هستند. انواع غلات کامل عبارتند از:
 • جو دوسر
 • برنج قهوه ای
 • ارزن
 • کوینو
آنتی اکسیدان های موجود در غلات کامل ضد التهاب هستند. یک مطالعه نشان داد که در مقایسه با رژیم غذایی غنی از غلات تصفیه شده، رژیم غذایی غنی از غلات کامل وزن بدن و التهاب درجه پایین را کاهش می دهد، که هر دو می توانند به جلوگیری از بیماری های التهابی مانند آرتروز کمک کند.
زردچوبه
ریشه زردچوبه برای قرن ها در طب آیورودا برای درمان علائم درد مفاصل و التهاب در آرتریت استفاده می شود. ترکیب فعال کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد سرطانی قابل توجهی است. افزودن زردچوبه به رژیم غذایی خود، مانند لاته یا کاری، ممکن است التهاب را کاهش دهد.
مطالعات نشان داده اند که کورکومین ممکن است به مدیریت علائم بسیاری از بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید (RA) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند. با این حال، بیشتر داده ها از مکمل کورکومین به دست می آیند و مصرف دوزهای بالا با ناراحتی های گوارشی، افزایش خطر خونریزی و سایر عوارض جانبی مرتبط است.
زنجبیل
مانند زردچوبه، زنجبیل نیز ریشه ای است که حاوی ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که برای درمان بیماری های مشابه PsA مانند آرتریت روماتوئید (RA) استفاده می شود. اجزای فعال موجود در زنجبیل، از جمله جینجرول، شوگول و زینجرون، می‌توانند به کاهش درد مفاصل، یکی از علائم رایج PsA کمک کنند. نشان داده شده است که این ترکیبات برخی از مسیرهای مشابه داروهای رایج آرتریت را هدف قرار می دهند.
خلاصه:
شما می توانید با روغن زیتون از استئوآرتریت پیشگیری نمایید و میان سالی و پیری خوبی داشته باشید. رژیم مدیترانه ای رژیمی است که علاوه بر داشتن اندامی زیبا در جوانی، یک پیری بی دردسر و سالم را به شما هدیه می دهد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.