روغن زیتون برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

روغن زیتون برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ
روغن زیتون برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

محققان دانشگاه Jaén در اسپانیا، اخیراً مطالعه‌ای را در مجله Nutrients منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه رژیم‌های غذایی غنی از روغن زیتون می‌توانند به پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کنند.

سرطان روده بزرگ نوعی سرطان است که از روده بزرگ شروع می شود. سرطان کولون گاهی اوقات سرطان روده بزرگ (CRC) نامیده می شود، که اصطلاحی است که ترکیبی از سرطان کولون و سرطان رکتوم است که از رکتوم شروع می شود. اگرچه سرطان کولورکتال در بزرگسالان  شایع‌تر است، اما میزان آن در بیماران کمتر از ۴۵ سال افزایش یافته است.
تصور می شود که رژیم های غذایی پرچرب به سبک غربی عاملی در ایجاد سرطان روده بزرگ است. این سرطان در کشورهای توسعه یافته 3-4 برابر شایع تر است. محققان در حال مطالعه میکروبیوتای روده و هزاران گونه میکروب دیگر برای درک رابطه بین باکتری های روده و سرطان هستند.
اگرچه رژیم‌های غذایی پرچرب به عنوان عاملی برای ایجاد سرطان روده بزرگ شناخته شده‌اند، اما همه انواع چربی‌ها اثرات مشابهی بر سلامتی ندارند. تصور می شود که روغن های حیوانی باعث ایجاد سرطان می شوند در حالی که روغن های گیاهی سالم هستند. با این حال، همه روغن های گیاهی یکسان نیستند. به عنوان مثال، هر کدام دارای مشخصات اسید چرب متفاوتی هستند که تاثیر آن را بر میکروبیوتای روده تغییر می دهد.
به گفته خوزه خوان گافوریو، پروفسور ایمونولوژی در دانشگاه Jaén و سرپرست این مطالعه، افزایش باکتری های مفید روده و در عین حال کاهش باکتری های مضر در روده مهم است. از نظر علمی، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی باکتری‌های روده‌ای که میکروبیوتای روده را تشکیل می‌دهند، بسته به افزایش یا کاهش آن‌ها، می‌توانند از سرطان روده بزرگ پیشگیری کنند.
محققان دانشگاه Jaén اثر رژیم‌های غذایی پرچرب را بر میکروبیوت روده مقایسه کردند که در آن چربی مصرف‌شده روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن نارگیل بود. روغن زیتون عمدتاً چربی تک غیراشباع است، روغن آفتابگردان عمدتاً چربی غیراشباع چندگانه و روغن نارگیل عمدتاً چربی اشباع شده است.
این مطالعه نشان داد که روغن زیتون در درجه اول باعث تغییرات باکتریایی می شود که می تواند با پیشگیری از سرطان روده بزرگ مرتبط باشد، در حالی که روغن نارگیل و آفتابگردان چنین خاصیتی ندارند.
اگر به سلامت خود و خانواده خود اهمیت می دهید قطعا روغن زیتون مانیاد می تواند بهترین انتخاب شما باشد.
علاوه براین روغن زیتون خواص بسیار زیاد دیگری هم دارد که می توانید در مجله ما مطالعه نمایید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.