روغن ذرت در مقابل روغن کانولا

روغن زیتون در مقابل روغن کانولا

روغن ذرت و روغن کانولا اغلب با یک روغن اشتباه گرفته می شود. در حالی که هر دو طعم ملایمی دارند و معمولاً در پخت، سرخ کردن و به عنوان پایه سس سالاد استفاده می شوند، متفاوت هستند و فواید روغن کانولا ممکن است بیشتر از روغن ذرت باشد.

روغن ذرت در مقابل روغن کانولا

ساده ترین تفاوت بین ذرت و روغن کانولا این است که اولی از ذرت فرآوری و استخراج می شود، در حالی که روغن کانولا از نسخه خوراکی گیاه کلزا تولید می شود. دومی نام خود را از دانشمندان کانادایی که مسئول ایجاد نسخه خوراکی گیاه کلزا بودند دریافت کرد. این نام ترکیبی از “کانادا” و “اولا” به معنای روغن است.

اکثر محصولات کلزا اصلاح ژنتیکی شده اند تا مقاومت به علف کش ها داشته باشند. با توجه به شورای کلزای کانادا، اکثر محصولات کلزا که در ایالات متحده رشد می کنند در این دسته قرار می گیرند.

این دو روغن در پخت و پز بسیار شبیه هستند. هر دو از نظر طعم خنثی هستند که باعث می شود در پخت و سرخ کردن غذا همه کاره باشند. آنها همچنین به دلیل محتوای چربی اشباع کم در دمای اتاق مایع هستند و فاقد کربوهیدرات یا کلسترول هستند زیرا روغن های گیاهی هستند.

وقتی صحبت از مشخصات تغذیه‌ای هر یک از این روغن‌ها می‌شود، تقریباً همان مقدار کالری را ارائه می‌کنند – 120 کالری در هر قاشق غذاخوری، اما ترکیب اسیدهای چرب آنها کاملاً متفاوت است. تجزیه چربی مهم است زیرا در حالی که هر دو روغن حاوی مقدار زیادی چربی غیراشباع چندگانه هستند که سالم تر از چربی های اشباع شده در نظر گرفته می شود.

با این حال، برخی از چربی‌های غیراشباع چندگانه، مانند امگا 6، ضد التهاب هستند. برخی دیگر مانند امگا 3 دارای خواص ضد التهابی هستند. به حداکثر رساندن مواد مغذی موجود در این روغن ها به میزان اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی هر روغن مربوط می شود.

روغن کانولا چربی اشباع کمی دارد و حاوی چربی های سالم تک و چند غیراشباع است. به طور خاص، از حدود 5 درصد چربی اشباع، 65 درصد چربی تک غیراشباع و 21 درصد چربی غیراشباع چندگانه تشکیل شده است. هنگامی که به چربی های چند غیر اشباع نگاه می کنیم، 21 درصد از اسیدهای چرب امگا 6 را به شکل اسید لینولئیک و 11 درصد اسیدهای چرب امگا 3 را به شکل اسید آلفا لینولنیک فراهم می کند.

این روغن پخت و پز همچنین 8 درصد از ارزش روزانه ویتامین K را در هر قاشق غذاخوری تامین می کند. علاوه بر این، 16 درصد از ارزش روزانه آلفا توکوفرول ها را به خود اختصاص می دهد. این نوعی ویتامین E با خواص آنتی اکسیدانی است.

برخلاف روغن کانولا، روغن ذرت دارای مقدار کمی چربی اشباع بالاتر و چربی های چند غیر اشباع پیش التهابی است. از 13 درصد چربی اشباع شده، 26 درصد چربی تک غیراشباع و 60 درصد چربی های اشباع نشده چندگانه تشکیل شده است.

این روغن حاوی اسید لینولئیک بسیار بیشتری است، از 54 تا 60 گرم در هر 100 گرم، که باعث می شود در مقایسه با روغن کانولا، اسیدهای چرب امگا 6 پیش التهابی بسیار بیشتری داشته باشد. روغن ذرت همچنین حاوی مقادیر کمی ویتامین K و 13 درصد از مقدار روزانه آلفا توکوفرول (ویتامین E) در هر قاشق غذاخوری است که ویتامین K بسیار کمتر و ویتامین E کمی کمتر از روغن کانولا است.

سالم ترین روغن های آشپزی

روغن کانولا در مقایسه با روغن ذرت برنده آشکار پخت و پز است. دمای دود بالایی دارد، بنابراین استفاده از آن هنگام تفت دادن یا سرخ کردن غذاها بی خطر است. همچنین دارای طعم خنثی است، بنابراین مانند برخی از روغن های دیگر بر طعم غذا تأثیر نمی گذارد. روغن های گیاهی دیگری نیز وجود دارند که علاوه بر روغن کانولا برای پخت و پز نیز قابل استفاده هستند.

به عنوان مثال، روغن آووکادو به دلیل نقطه دود بالا، جایگزینی عالی برای روغن کانولا در هنگام تفت دادن یا سرخ کردن غذاها است. همچنین سرشار از چربی تک غیراشباع است.

در حالی که روغن آووکادو برای پخت و پز عالی است و مشخصات اسیدهای چرب سالمی دارد، اما می تواند بسیار گرانتر از روغن کانولا باشد. این گران است زیرا مقدار زیادی آووکادو برای ایجاد مقدار کمی روغن لازم است. اگر بودجه شما اجازه می دهد، آن را دنبال کنید.

شما نباید از EVOO برای سرخ کردن غذاها استفاده کنید زیرا نقطه دود بسیار پایین تری نسبت به سایر روغن های پخت و پز دارد. همچنین دارای طعم قوی تری است که آن را به یک پایه عالی برای سس سالاد تبدیل می کند.

هنگام مقایسه روغن کانولا و ذرت، روغن کانولا از نظر تغذیه برنده واضحی است. این روغن سرشار از چربی‌های تک غیراشباع و اسیدهای چرب امگا 3 است، دمای دود بالایی دارد و طعمی خنثی دارد که برای پخت و پز عالی است. روغن کانولا بیشتر از گیاهان اصلاح شده ژنتیکی به دست می آید، اما می توانید مارک هایی را پیدا کنید که از منابع غیر GMO نیز تهیه می شوند.

روغن کانولا یک روغن گیاهی است که از گیاه کلزا تولید می شود. این گیاه از طریق آمیختگی گیاه کلزا در کانادا ایجاد شد.از طرفی روغن ذرت پس از فرآوری و تصفیه سنگین گیاه ذرت تولید می شود.

حال در این مقاله قصد داریم این دو روغن را با هم مقایسه کنیم:

روغن کانولا طعمی خنثی دارد، به این معنی که طعم کلی هیچ غذایی را که برای طبخ آن استفاده می‌شود (حتی در سرخ کردن) تغییر نمی‌دهد یا بر آن تأثیر نمی‌گذارد.

از طرفی روغن ذرت طعم کره ای بسیار کمی دارد. با این حال، به طور کلی در نظر گرفته می شود که یکی از ملایم ترین روغن های طعم دار با نت های کره ای به سختی در برخی از انواع غذاها قابل تشخیص است.

نقطه دود روغن کانولا در مقابل روغن ذرت

نقطه دود روغن کانولا 400 درجه فارنهایت است در حالی که نقطه دود روغن ذرت 450 درجه فارنهایت است.

هرچه نقطه دود بالاتر باشد، روغن در سرخ کردن عمیق و سایر روش‌های پختی که به حرارت بالا نیاز دارند، بهتر می‌ماند.

با کذدوم روغن سرخ کنیم بهتره؟

بسیاری از سرآشپزها و متخصصان آشپزخانه ترجیح می دهند از روغن کانولا برای سرخ کردن غذاها استفاده کنند.

حتی اگر روغن ذرت نقطه دود بالاتری دارد، روغن کانولا طعمی خنثی دارد که بر طعم کره ای سبک روغن ذرت ترجیح داده می شود.

بنابراین اگرچه روغن ذرت ممکن است مدت بیشتری در سرخ کن عمیق بماند، روغن کانولا هنوز نقطه دود کافی دارد تا برای سرخ کردن عمیق نیز مناسب باشد.

همچنین دارای مزایای اضافه شده از طعم خنثی و مزایای سلامتی بهتر است که آن را به اولین انتخاب تبدیل می کند.

روغن کانولا یا ذرت کدام برای پخت بهتر است؟

بهترین روغن برای پخت روغن کانولا است.

به طور کلی، روغن های گیاهی انتخاب سرآشپزها برای پخت کالاها، به ویژه کیک های مرطوب هستند. طعم خنثی و نقطه دود، و همچنین مزایای سلامتی و در دسترس بودن آسان، آن را به انتخاب اول در بسیاری از آشپزخانه ها تبدیل کرده است.

آیا می توانید روغن ذرت را جایگزین روغن کانولا کنید و بالعکس؟

آره. می توانید روغن کانولا و روغن ذرت را به جای هم استفاده کنید.

روغن کانولا و روغن ذرت دارای ارزش غذایی مشابه، نقطه دود کمی متفاوت و طعم کمی متفاوت هستند. بنابراین، اگر در برخی از غذاهایتان طعم کره ای کمی وجود ندارد، در صورت لزوم می توان از این روغن ها به جای یکدیگر استفاده کرد.

کدام سالم تر است

در حالی که هر دو روغن می توانند بهتر باشند، روغن کانولا به طور کلی سالم تر از روغن ذرت است.

این به این دلیل است که روغن کانولا دارای چربی های تک اشباع بیشتری است که گفته می شود برای سلامت قلب بهتر است.

همچنین اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری دارد. اینها ضد التهاب هستند و ممکن است از رگ های خونی در برابر تجمع پلاک و آسیب محافظت کنند که می تواند باعث سکته یا حمله قلبی شود.

روغن کانولا از روغن ذرت دارای مواد مغذی بیشتری است

همچنین روغن کانولا در مقایسه با روغن ذرت دارای مواد مغذی تر است. جدول زیر را ببینید. RDI به معنای مصرف روزانه توصیه شده است.

مزایای سلامتی روغن کانولا در مقابل روغن ذرت بر اساس حقایق تغذیه ای، روغن کانولا سالم تر از روغن ذرت به نظر می رسد.

1- سلامت قلب

روغن کانولا در مقایسه با روغن ذرت برای سلامت قلب شما بهتر است، این به دلیل داشتن چربی های تک اشباع بیشتر است.

چربی های تک اشباع شده، طبق گفته انجمن قلب آمریکا، به کاهش خطر حملات قلبی و سکته کمک می کنند. بر اساس حقایق تغذیه‌ای، روغن کانولا تقریباً ۲ برابر چربی‌های تک غیراشباع در روغن ذرت است.

2- سطح کلسترول

هم روغن کانولا و هم روغن ذرت می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند، اما روغن کانولا به دلیل داشتن سطوح بالاتر چربی های تک اشباع و اسید چرب امگا 3 بهتر است.

اکنون روغن ذرت نسبت به روغن کانولا از نظر فیتواسترول غنی‌تر است. فیتواسترول ها به کاهش جذب کلسترول کمک می کنند. این از ایجاد پلاک و انسداد در شریان ها که می تواند باعث بیماری قلبی شود جلوگیری می کند.

با این حال، محققان بر این باورند که از آنجایی که روغن کانولا دارای چربی های تک غیراشباع و اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری است، همچنان در پیشگیری از بیماری های قلبی به طور کلی بهتر است.

روغن بادام زمینی برای سرخ کردن و سرخ کردن عمیق: راهنمای نهایی

3- فشار خون

روغن کانولا اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری نسبت به روغن ذرت دارد. گفته می شود اسیدهای چرب امگا 3 برای کاهش فشار خون و جلوگیری از ایجاد پلاک در شریان ها (که به فشار خون بالا کمک می کند) بهتر است.

4- سلامت مغز

اسیدهای چرب امگا 3 به بهبود جریان خون به مغز کمک می کند و به ساخت و حفظ سلول های مغز و عصبی کمک می کند.

آنها برای یادگیری و حافظه بسیار مفید هستند. روغن کانولا دارای محتوای اسید چرب امگا 3 بالاتری نسبت به روغن ذرت است که آن را گزینه بهتری برای سلامت مغز می کند.


ای دو روغن دارای محتوای اسید چرب امگا 6 بالایی هستند، از نظر ژنتیکی اصلاح شده و بسیار تصفیه شده هستند. همه این ویژگی ها دلایلی برای نگرانی دارند.

1- اسیدهای چرب امگا 6 بیش از حد

این دو روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 هستند. در حالی که اسیدهای چرب امگا 6 برای برخی عملکردهای سالم در بدن مهم هستند.

مقدار زیادی از آن با شرایط مزمن و التهابی مانند چاقی، بیماری آلزایمر و حتی افسردگی مرتبط است. رژیم های غذایی غربی تمایل زیادی به اسیدهای چرب امگا 6 دارند و افزودن هر یک از این روغن ها به آن رژیم ممکن است آن را بدتر کند.

2- اصلاح ژنتیکی شده

هم کلزا و هم ذرت اصلاح ژنتیکی شده اند تا خواص خاصی را اضافه یا حذف کنند تا برای بازارهای مصرفی یا خود مصرف کنندگان مناسب تر شوند. به عنوان مثال، کلزا و ذرت هر دو از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند تا در برابر علف کش ها و آفت کش ها مقاوم شوند.

با این حال، حتی اگر بسیاری از نهادهای نظارتی غذاهای GMO را ایمن می دانند، بسیاری از مردم نگران این هستند که چگونه ممکن است بر محیط زیست، سلامت انسان، آلودگی کشاورزی، حقوق مالکیت و ایمنی مواد غذایی تأثیر بگذارند.

3- بسیار تصفیه شده

هردو این روغن ها بسیار تصفیه شده اند. هر دو فرآیند نیاز به حرارت بالا، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، و سایر درمان‌هایی دارند که آنها را به روغن‌های RBD تبدیل می‌کند (روغن‌های تصفیه‌شده، سفید شده و بو داده شده).

این فرآیند تصفیه به طور قابل توجهی محتوای مواد مغذی روغن ها را کاهش می دهد و آنها را مستعد اکسید شدن می کند. اکسیداسیون شما را در معرض خطر بیماری های خاصی مانند بیماری قلبی، دیابت، سرطان و بیماری آلزایمر قرار می دهد.

 

شرکت مانیاد یک ترکیب بسیار عالی از ترکیب این دو روغن  دارد که تحت عنوان روغن ذرت کانولا به بازار عرضه کرده است و شما می توانید با کلیک بر روی عکس زیر آن را مشاهده نمایید و خرید کنید.

روغن ذرت کانولا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.