آیا روغن زیتون گلوتن ندارد؟

آیا روغن زیتون گلوتن ندارد؟

آیا روغن زیتون گلوتن ندارد؟

از اینکه فکر می کنید سوال بالا واضح و آسان بود، سخت در اشتباهید. به هر حال، زیتون ها بدون گلوتن هستند، بنابراین مطمئنا روغن آن ها نیز باید بدون گلوتن باشد. اگر به همین سادگی بود، این پست قبل از شروع به پایان می رسید.
با این حال، همانطور که می خواهیم توضیح دهیم، به هیچ وجه ساده نیست. با توجه به اینکه مصرف حتی مقدار کمی گلوتن در هنگام ابتلا به بیماری سلیاک یا آلرژی به گلوتن چقدر واکنش جدی دارد، باید بدانید روغن زیتون چیست و بدون گلوتن نیست.
در بیشتر موارد، وقتی روغن زیتون از زیتون و بدون مواد دیگر مشتق شده باشد، بله، روغن زیتون فاقد گلوتن است. مارک‌ها و انواع مختلفی از روغن زیتون وجود دارد که از طعم‌دهنده‌ها و افزودنی‌های دیگری مانند مالت و سایر طعم‌دهنده‌ها استفاده می‌کنند که دارای گلوتن هستند، مانند مالت و سایرین که از تماس با ترکیبات گلوتن در طول تولید، فرآوری یا ذخیره‌سازی دچار آلودگی متقابل می‌شوند.
قبل از ادامه توضیحات نیاز است بدانیم گلوتن چیست؟ روغن زیتون چیست؟ و چگونه تولید می شود؟

گلوتن چیست؟

گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار یافت می‌شود. این ماده باعث کش آمدن خمیر و ترد شدن بافت فراورده نهایی می‌گردد. گلوتن ترکیبی پروتئینی است که از غذاهای فرآوری شده از گندم و سایر غلات مرتبط به آن از جمله چاودار و جو بدست می‌آید. گلوتن ترکیبی از دو گلیکوپروتئین گلیادین (gliadin) و گلوتلین (glutelin) می‌باشد که متصل با نشاسته در اندوسپرم (بافت تغذیه‌ای اطراف جوانه) بسیاری از غلات علوفه‌ای حضور دارند.
بسیاری از افراد به مصرف گلوتن حساسیت دارند و با مصرف آن دچار حملات آلرژیک می شود از این رو برای خرید هر محصولی به فاقد گلوتن بودن آن توجه می کنند و روغن زیتون هم از این قضیه مستثنا نیست.

آیا روغن زیتون گلوتن ندارد؟

روغن زیتون چیست؟

روغن زیتون اصلی ترین غذای مدیترانه ای است. هنگامی که از آن به عنوان منبع چربی سالم در آشپزی استفاده نمی شود، به عنوان چاشنی یا طعم دهنده استفاده می شود. گیاهان زیتون چسبناک نیستند و بنابراین روغن زیتون هم چسبنده نیست.

روغن زیتون چگونه ساخته می شود؟

اگرچه تکنیک های واقعی مورد استفاده برای استخراج روغن ممکن است از زمانی که روغن زیتون برای اولین بار به صورت دارویی، پخت و پز یا در تهیه غذا مورد استفاده قرار گرفت تغییر کرده باشد، اما اصول اولیه هنوز یکسان است. مرسوم‌ترین و سنتی‌ترین روش استخراج روغن، فشار دادن زیتون تا بیرون آمدن روغن است. از نظر تجاری، از پرس های مقیاس بزرگتر استفاده می شود، مانند سیستم های سانتریفیوژ و تکنیک فرو بردن سرد.


آیا روغن زیتون فاقد گلوتن است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، با توجه به اینکه بیشتر روغن زیتون فقط از روغن استخراج شده از روغن ها تهیه می شود، معمولاً بدون گلوتن است. با این حال، دلایل متعددی وجود دارد که چرا روغن زیتون بسته بندی و فروخته شده ممکن است فاقد گلوتن باشد.
برای اینکه به روغن زیتون برچسب بدون گلوتن داده شود، باید آزمایش شده باشد تا اطمینان حاصل شود که روغن در طول فرآیند استخراج، تولید و بسته بندی با مواد حاوی گلوتن تماس نداشته باشد.
با توجه به نکات گفته شده اطمینان از برندی که روغن زیتون خود را تهیه می کنید حرف اول را می زند.
روغن مانیاد از صفر تا صد تولید با هیچ گونه موادی که حاوی گلوتن بوده تماس نداشته و در تمام آزمایشات این نکته ثابت شده است و شما می توانید با اطمینان از این روغن بدون گلوتن استفاده کنید.
روغن زیتون
روغن زیتون

چگونه روغن زیتون می تواند حاوی گلوتن باشد؟

دو راه  وجود دارد که روغن زیتون می تواند حاوی گلوتن باشد؟
1. آلودگی متقاطع
آلودگی متقاطع می تواند در طول فرآوری اتفاق بیفتد زیرا اگرچه تجهیزات خاصی است، اما ممکن است همان نوع تجهیزات توسط همان شرکت یا برند برای تولید روغن جوانه گندم استفاده شود. آلودگی متقاطع نیز ممکن است به این دلیل رخ دهد که روغن زیتون در کارخانه ای تولید می شود که برای فرآوری محصولات غنی از گلوتن نیز استفاده می شود.

2. افزودنی ها و طعم دهنده ها به روغن حاوی گلوتن مانند مالت و غیره اضافه می شود.

وقتی روغن‌های زیتون موادی را برای طعم‌دهی به آن اضافه کرده‌اند، ممکن است این ترکیبات حاوی گلوتن باشند یا از نوعی دانه گلوتن مشتق شده باشند. این معمولاً مشکل روغن‌های دوددار است زیرا جو برای تولید طعم دهنده طبیعی دود استفاده می‌شود و غنی از گلوتن است. همچنین ممکن است طعم دهنده ها یا ادویه هایی وجود داشته باشند که سطح کمی از گلوتن دارند. به همین دلیل همیشه ایده خوبی است که به دنبال برچسب های معتبر و تایید شده ای باشید که تضمین کنند روغن زیتون فاقد گلوتن است.
در انتها اگر می خواهید یک روغن زیتون سالم و مطمئن و بی گلوتن داشته باشید کافیست از قسمت فروشگاه روغن زیتون مانیاد را به سبد خرید خود اضافه کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل آن را تحویل بگیرید.
مانیاد طعم خوش زندگی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.