روغن زیتون چگونه تولید می شود

روغن زیتون چگونه تولید می شود

مراحل درست کردن روغن زیتون از اول تا آخر

مرحله 1 – برداشت
در نیمکره شمالی، از جمله دریای مدیترانه، برداشت بسته به آب و هوا، منطقه و نوع زیتون از مهر ماه تا دی  ادامه دارد. در نیمکره جنوبی برداشت از فروردین تا تیر ادامه دارد. زیتون ها را با روش های مختلفی از درخت جدا می کنند که شامل برداشت های مکانیکی و چیدن دستی میوه می شود.
زمان برداشت بر طعم روغن و عملکرد میوه تأثیر می گذارد. زیتون هایی که زود برداشت می شوند یا سبز هستند، روغن زیتون با طعم قوی تری تولید می کنند. زیتون هایی که در اواخر فصل برداشت می شوند، روغن زیتون ملایم تری تولید می کنند. میوه رسیده روغن بیشتری نسبت به میوه سبز تولید می کند.
روغن زیتون چگونه تولید می شود
روغن زیتون چگونه تولید می شود

 

مرحله ۲-شستن و مرتب کردن زیتون ها
اولین قدم تمیز کردن زیتون است. فقط از آب برای تمیز کردن زیتون استفاده می شود. در مرحله شستشو از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. زیتون‌ها همچنین از شاخه‌ها، برگ‌ها یا بقایای کوچک جدا می‌شوند قبل از اینکه به مرحله بعدی بروند.
مرحله 3 -خرد کردن زیتون ها
ممکن است اصطلاح «پرس سرد» را شنیده باشید، اما در تولید روغن زیتون مدرن، زیتون‌ها را با آسیاب چکشی خرد کرده و به صورت خمیر در می‌آورند.
مرحله 4 – مالاکساسیون
رب زیتون له شده مرحله ای را طی می کند که به آن “مالاکساسیون” می گویند. در این مرحله رب زیتون هم زده می شود. حرارت اعمال نمی شود.
مرحله 5- سانتریفیوژ
در این مرحله جامدات و مایعات با دو سانتریفیوژ از خمیر جدا می شوند. سانتریفیوژ اول یک سانتریفیوژ دکانتر است که روغن و آب را از جامدات جدا می کند. سپس، یک سانتریفیوژ عمودی، آب را از روغن جدا می‌کند.
روغن زیتون چگونه تولید می شود
 

روغن زیتون چگونه تولید می شود

مرحله 6 – فیلتراسیون
24 تا 48 ساعت پس از استخراج روغن زیتون، مواد جامد اضافی با فیلتراسیون از روغن خارج می شود. در حالی که بیشتر روغن زیتون فیلتر می شود، برخی از روغن زیتون قبل از فروش فیلتر نمی شود. در عوض، روغن به مدت چند ماه در حالی که رسوب به ته ظرف می‌ریزد، استراحت می‌کند. روغن زیتون تمام شده در مخازن ذخیره می شود تا از روغن نهایی در برابر گرما، نور و هوا محافظت شود.
مرحله 7- درجه بندی
روغن زیتون تمام شده بر اساس معیارهای تعیین شده توسط شورای بین المللی زیتون درجه بندی می شود.
روغن زیتون چگونه تولید می شود

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.