آیا خوردن غذاهای پرچرب شما را چاق می کند؟

آیا خوردن غذاهای پرچرب شما را چاق می کند؟

آیا خوردن غذاهای پرچرب شما را چاق می کند؟

مقاله‌ای که اخیراً در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است با عنوان مدل کربوهیدرات انسولین: دیدگاه فیزیولوژیکی در مورد همه‌گیری چاقی، دیدگاه رایج را مبنی بر اینکه مصرف بیش از حد غذاهای پر انرژی و پر کالری به بحران چاقی در آمریکا دامن زده است، نادیده می‌گیرد.

این مقاله توسط 17 دانشمند به نمایندگی از طیف وسیعی از موسسات، از جمله موسسه ملی پیری، دانشکده پزشکی ویل کورنل، دانشکده پزشکی دانشگاه دوک، و دانشگاه هاروارد و دانشکده بهداشت عمومی چان، جایگزینی برای “مدل تعادل انرژی (EBM)” فعلی به نام “مدل کربوهیدرات-انسولین (CIM)” ارائه می دهد. دانشمندان و پزشکانی که این مطالعه را نویسندگی کرده‌اند، EBM را در تمرکز بر انرژی مصرف‌شده در مقابل انرژی صرف شده بسیار ساده‌تر می‌دانند. در عوض، دانشمندان خواستار بررسی بیشتر در مورد اینکه چگونه غذاهایی با بار گلیسمی بالا مانند نان سفید، چیپس، کیک، کلوچه و نوشابه‌ها باعث می‌شوند بدن ما کالری‌های مصرف‌شده را به عنوان چربی ذخیره کند.

هنگامی که به طور منظم و در مقادیر زیاد مصرف می شود، کربوهیدرات های کم کیفیت باعث افزایش ترشح هورمون انسولین در بدن می شود که به سلول های چربی ما دستور می دهد چربی را جذب و ذخیره کنند. مصرف زیاد کربوهیدرات همچنین هورمونی به نام گلوکاگون را که برای تجزیه چربی در بدن و تبدیل آن به انرژی قابل استفاده می شود، سرکوب می کند.
به عبارت ساده‌تر، گری تاوبز، یکی از نویسندگان مقاله، روزنامه‌نگار علم و سلامت ، توضیح می‌دهد: «افراد به این دلیل چاق نمی‌شوند که بیش از حد غذا می‌خورند، بلکه به دلیل کربوهیدرات‌های موجود در رژیم غذایی‌شان چاق می شوند. کمیت و کیفیت کربوهیدرات ها یک محیط هورمونی ایجاد می کند که تجمع چربی اضافی را تقویت می کند.
نویسندگان مقاله پیشنهاد می‌کنند که افزایش وزن را می‌توان با جایگزینی کربوهیدرات‌ها با غذاهای پرچرب و پروتئینی مانند آجیل، دانه‌ها، آووکادو و روغن زیتون که تأثیری بر انسولین ندارند، معکوس کرد.

توصیه مقاله بر رژیم مدیترانه ای

توصیه های ارائه شده در مقاله با رژیم غذایی مدیترانه ای مطابقت دارد که در آن 35٪ تا 40٪ کالری مصرفی از چربی ها به ویژه روغن زیتون  تأمین می شود. رژیم غذایی مدیترانه ای به عنوان ساده ترین رژیم غذایی برای پیروی توسط US News رتبه بندی شد. یکی از دلایل این امر این است که رژیم غذایی با محتوای چربی بالا به پیروان خود اجازه می دهد تا احساس سیری کنند. رژیم های کم کربوهیدرات و پرچرب می توانند پاسخ انسولین بدن را تنظیم کنند و از نوسانات سطح انسولین که می تواند باعث احساس گرسنگی شود جلوگیری کند.

 

آیا خوردن غذاهای پرچرب شما را چاق می کند؟
آیا خوردن غذاهای پرچرب شما را چاق می کند؟

ورزش در لاغری موثر است

ورزش می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند، اما باز هم، فکر کردن به آن صرفاً از دیدگاه کالری در مقابل کاهش کالری ممکن است محدود کننده باشد. یکی از محققان این مقاله می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد ورزش به‌ویژه چربی شکم را کاهش می‌دهد، زیرا سطح انسولین در گردش را کاهش می‌دهد، که در غیر این صورت به بدن سیگنال می‌دهد که به چربی چسبیده باشد و باعث می‌شود کبد از اسیدهای چرب، به‌ویژه آنهایی که در نزدیکی ذخایر چربی احشایی هستند، استفاده کند»

آیا خوردن یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات باعث بیماری قلبی می شود؟

صدها مطالعه نشان داده اند که روغن زیتون می تواند سلامت سیستم قلبی عروقی را بهبود بخشد. اما یک مطالعه اخیر نیز در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است که نشان می دهد افراد دارای اضافه وزن و چاق که مصرف چربی خود را افزایش داده و میزان کربوهیدرات های تصفیه شده را در رژیم غذایی خود کاهش داده اند، در حالی که هنوز غذاهای غنی از فیبر مانند میوه های تازه، سبزیجات، آجیل، مصرف می کنند. لوبیا و عدس نسبت به افرادی که از رژیم غذایی مشابهی پیروی می کردند که چربی کمتر و کربوهیدرات بیشتری داشت، در عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی پیشرفت بیشتری داشتند. اکثر آمریکایی ها هنوز معتقدند که غذاهای کم چرب برای آنها سالم تر است و این آزمایش نشان می دهد که حداقل برای این نتایج، گروه پرچرب و کم کربوهیدرات بهتر عمل کرده است. دکتر داریوش مظفریان، متخصص قلب و رئیس دانشکده علوم و سیاست تغذیه فریدمن در دانشگاه تافتس می گوید: «این یک آزمایش کاملاً کنترل‌شده است که نشان می‌دهد خوردن کربوهیدرات کمتر و چربی‌های اشباع‌شده بیشتر در واقع برای شما خوب است، به شرطی که مقدار زیادی چربی‌های غیراشباع داشته باشید و عمدتاً از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌کنید.» در این مطالعه، کربوهیدرات کم به عنوان یک رژیم غذایی 20٪ کربوهیدرات تعریف شد.به طور متوسط، 50٪ از کالری در رژیم غذایی آمریکایی از کربوهیدرات ها تامین می شود.
اگر شما نیز مانند اکثر آمریکایی‌ها به دنبال کاهش وزن و انتخاب یک الگوی غذایی سالم برای مادام‌العمر پر از غذاهای خوشمزه هستید، بدون شمارش کالری باید نگاهی طولانی به مدل کربوهیدرات-انسولین و رژیم غذایی مدیترانه‌ای بیندازید. .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.