12 فایده روغن زیتون برای سلامتی

12 فایده روغن زیتون برای سلامتی

12 فایده روغن زیتون برای سلامتی

وغن زیتون هزاران سال است که جزء اصلی فرهنگ های مدیترانه ای بوده است و قدمت آن به یونان و روم باستان برمی گردد و تا به امروز محبوب ترین روغن پخت و پز در منطقه باقی مانده است. در واقع، کارشناسان تغذیه معتقدند که حوزه مدیترانه محل زندگی طولانی‌ترین جمعیت‌ها است، دقیقاً به این دلیل که رژیم غذایی معمولی روزانه آن‌ها سرشار از چربی‌های سالم از روغن زیتون، آجیل و ماهی‌های چرب است.

در مقایسه با سایر روغن‌های پخت و پز، روغن زیتون دارای پتانسیل منحصربه‌ فردی است که از ترکیبات پلی فنول قوی موجود در روغن زیتون و درصد بالایی از اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFA) موجود در همه گریدها، ساخته شده است. . در نتیجه، مصرف روغن زیتون در سلامتی بسیار مفید است، از بهبود سطح کلسترول گرفته تا خلق و خوی بهتر و استخوان های قوی تر را مصرف این روغن برای شما به ارمغان می آورد.
در اینجا برخی از هیجان انگیزترین مزایای سلامتی مبتنی بر تحقیقات آورده شده است:

12 فایده روغن زیتون برای سلامتی

1. مملو از پلی فنول است

روغن زیتون مانیاد منبع فراوانی از پلی فنول ها، ترکیبات زیست فعال طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است که در غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات و زیتون یافت می شود. پلی فنول ها تا حدی برای سلامتی مفید هستند، زیرا آنها با استرس اکسیداتیو مبارزه می کنند،استرس اکسیداتیو نوعی استرس است که در بدن به لیپیدها، پروتئین ها و DNA آسیب می رساند به گونه ای که به بیماری قلبی، سرطان، دیابت و زوال عقل کمک می کند. دو پلی فنل فراوان موجود در روغن زیتون هیدروکسی تیروزول و اولئوکانتال هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد سرطان، محافظت کننده عصبی و ضد میکروبی هستند.

2. به شدت سلامت قلب و عروق را ارتقا می دهد

روغن زیتون به دلایل بسیاری برای سلامت قلب در نظر گرفته می شود. در مطالعه مکرر PREDIMED، افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل 4+ قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز مصرف می‌کردند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از حملات قلبی بودند.
اما لازم نیست روزانه بیش از 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون مصرف کنید تا از فواید آن بهره مند شوید. در واقع، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) می گوید شواهد معتبری برای حمایت از این ادعا وجود دارد که مصرف 1.5 قاشق غذاخوری روغن های غنی از اسید اولئیک، از جمله روغن زیتون، ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را کاهش دهد، به شرطی که جایگزین چربی ها شود.

3. کاهش خطر ابتلا به سرطان های خاص

در حالی که هیچ غذایی یک گلوله جادویی برای پیشگیری از سرطان نیست، مصرف روغن زیتون ممکن است یکی از دلایل کاهش نرخ سرطان در کشورهای مدیترانه ای باشد. یافته‌های یک مطالعه اخیر در سال 2020 نشان می‌دهد که روغن زیتون باعث ایجاد تغییراتی در باکتری‌های روده می‌شود که با پیشگیری از سرطان کولورکتال مرتبط است. و تحقیقات قبلی نشان داده است که زنانی که بیشترین روغن زیتون را مصرف می کنند، در معرض خطر کمتری برای سرطان روده بزرگ و سرطان سینه قرار دارند. چندین ترکیب روغن زیتون دارای خواص ضد سرطانی هستند، از جمله اسید اولئیک، هیدروکسی تیروزول، اولئوکانتال، فیتواسترول ها و اسکوالن.

4. پشتیبانی از عملکرد مغز و حافظه سالم

استرس اکسیداتیو در پیشرفت بیماری های عصبی، از جمله بیماری آلزایمر نقش دارد. اما پلی فنول های روغن زیتون به ویژه اولئوکانتال به عنوان آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند که ممکن است به مقابله با این اثر کمک کند. یک مطالعه در سال 2019 بر روی حیوانات نشان داد که روغن زیتون غنی از اولئوکانتال به بازیابی عملکرد سد خونی مغزی سالم و کاهش التهاب عصبی کمک می‌کند، به گونه‌ای که ممکن است پیشرفت آلزایمر را کاهش دهد.

5.  خلق و خوی سالم

مواد مغذی مغذی روغن زیتون می تواند به بهبود خلق و خوی شما نیز کمک کند. در واقع، مطالعات شگفت‌انگیزی در سال‌های 2010، 2017 و 2019 همگی از تحقیقات رو به رشدی حمایت می‌کنند که نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی به سبک مدیترانه‌ای واقعاً می‌توانند به درمان افسردگی کمک کنند! در یکی از مطالعات، 30 درصد از شرکت‌کنندگان پس از 12 هفته مداخله رژیم غذایی مدیترانه‌ای که شامل روغن زیتون بود،  افسردگی متوسط ​​تا شدید در آن ها بهبود یافت. تحقیقات بیشتر نشان می‌دهد که چربی‌های مفید روغن زیتون از سیستم عصبی مرکزی حمایت می‌کنند، به عملکرد صحیح اعصاب کمک می‌کنند و سطح سروتونین انتقال‌دهنده عصبی حامی خلق و خو را افزایش می‌دهند.

6. مقابله با درد و التهاب

اگر از آرتریت یا بیماری های التهابی مزمن دیگری رنج می برید، روغن زیتون ممکن است یک افزودنی خوب به رژیم غذایی شما باشد. برای مثال، نشان داده شده است که چربی های تک غیراشباع سطح پروتئین واکنشی C را کاهش می دهند، یک نشانگر التهابی که در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید افزایش می یابد. روغن زیتون همچنین حاوی پلی فنول اولئوکانتال است که خواص ضد التهابی مشابه ایبوپروفن را نشان داده است. برخی از کارشناسان معتقدند که مصرف منظم غذاهای حاوی اولئوکانتال ممکن است خطر ابتلا به بیماری های التهابی را کاهش دهد.
12 فایده روغن زیتون برای سلامتی
12 فایده روغن زیتون برای سلامتی

 

7. افزایش سلامت و استحکام استخوان

در دسته بندی عجیب اما واقعی: یک مطالعه در سال 2018 افزایش تراکم استخوان را در میان زنانی که بیشترین مصرف روغن زیتون را داشتند نشان داد، نتایجی که حتی پس از محاسبه مصرف کلسیم استخوان ساز و ویتامین D در زنان صادق بود. بدن در واقع می‌تواند سلول‌های استئوکلاست را که استخوان را تجزیه می‌کنند، فعال کند، اما محققان حدس می‌زنند که پلی فنول‌های ضدالتهابی روغن زیتون ممکن است مکانیسم‌هایی را ایجاد کند که به جلوگیری از تجزیه استخوان و تحریک تشکیل استخوان کمک می‌کند.

8. پشتیبانی از میکروبیوم روده سالم

میکروبیوم روده شما بر همه چیز از گوارش گرفته تا خلق و خو و ظاهر پوست شما تأثیر می گذارد، بنابراین حفظ سلامت آن به نفع شماست! خبر عالی: طبق یک بررسی در سال 2019، پلی فنول های روغن زیتون ممکن است التهاب دستگاه گوارش را کاهش دهد و رشد باکتری های خوب را تقویت کند. به طور خاص، محققان دریافتند که خوردن حدود 1.5 قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز به افزایش جمعیت بیفیدوباکتری های سالم در روده کمک می کند.

9. پشتیبانی از سیستم ایمنی

اگر در تلاش برای جلوگیری از سرماخوردگی، کاهش خطر ابتلا به سرطان، یا مدیریت یک بیماری خودایمنی هستید، داشتن سیستم ایمنی سالم حیاتی است. و به نظر می رسد، سیستم ایمنی بدن شما واقعا چربی های سالم را دوست دارد! یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که خوردن 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون ف در روز با رشد و فعال شدن بیشتر سلول های T، سلول های ایمنی که به مهاجمان خارجی حمله می کنند، مرتبط است. از سوی دیگر، خوردن مقدار مساوی روغن ذرت، کره یا روغن سویا این فواید را نداشت. برخی از محققان همچنین معتقدند که ممکن است روغن زیتون تأثیر مفیدی در کمک به مبارزه با عفونت ناشی از COVID-19 داشته باشد.

10. پیشگیری از دیابت و کنترل قند خون

چربی های سالم یک جزء کلیدی رژیم غذایی برای هر کسی است که سعی در پیشگیری یا مدیریت دیابت نوع 2 دارد. در یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد، افرادی که بیشترین روغن زیتون را مصرف کردند، قند خون ناشتا کمتر و 16 درصد کاهش خطر ابتلا به دیابت را داشتند. همه چربی ها به کند شدن جذب گلوکز در جریان خون کمک می کنند، که می تواند قند خون را ثابت نگه دارد، اما تحقیقات نشان می دهد که چربی تک غیراشباع اصلی در روغن زیتون، اسید اولئیک، ممکن است به ویژه در برابر مقاومت به انسولین محافظت کند. از سوی دیگر، چربی‌های اشباع می‌توانند باعث التهاب شوند و تأثیر مضری بر سلول‌های بتا، سلول‌های تولیدکننده انسولین پانکراس داشته باشند.

11. موثر در کاهش وزن

از آنجایی که روغن زیتون به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک می کند، می تواند به کاهش هوس هایی که در غیر این صورت منجر به پرخوری و افزایش وزن می شود، کمک کند. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که زنان دارای اضافه وزن که 1+ قاشق غذاخوری روغن زیتون  را به وعده غذایی صبح خود اضافه کردند، چربی بدن خود را کاهش دادند و در مقایسه با زنانی که روغن سویا را به صبحانه خود اضافه کردند، افت فشار خون بیشتری داشتند.

12. سالم ترین روغن پخت و پز

 سالم ترین روغن برای پخت و پز بی شک روغن زیتون است. تحقیقات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد که روغن زیتون پایدارترین روغن پخت و پز می باشد. این بدان معناست که می توانید از روغن زیتون برای تفت دادن و پختن استفاده کنید. روغن زیتون به لطف فراوانی MUFA و پلی فنل های پایدار در برابر حرارت، با استرس اکسیداتیو ناشی از گرما مقابله می کند و تشکیل ترکیبات ناسالم مانند رادیکال های آزاد را کند می کند. اما واقعا چه چیزی روغن زیتون را به عنوان یک روغن پخت و پز متمایز می کند؟ یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که پختن سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، بادمجان و کدو تنبل در روغن زیتون در واقع محتوای آنتی اکسیدانی این سبزیجات را افزایش می دهد.
نکته اصلی این است که روغن زیتون فوق العاده مغذی است و هیچ روغن آشپزی دیگری از نظر طعم، تطبیق پذیری و فواید سلامت سر تا پا قابل مقایسه نیست. پس  همین الان روغن زیتون خود را سفارش دهید تا در سریع ترین زمان ممکن بدستتان برسد.
در این مطلب 12 فایده روغن زیتون برای سلامتی آورده شد که البته خیلی بیشتر از 12 مورد فواید داره روغن زیتون مانیاد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.