چگونه روغن زیتون سطح کلسترول شما را کاهش دهد؟

چگونه روغن زیتون سطح کلسترول شما را کاهش دهد؟
چگونه روغن زیتون سطح کلسترول شما را کاهش دهد؟
این سوالی است که بسیاری از افراد در هنگام خواندن خواص روغن زیتون برایشان پیش می آید. در این مقاله می خواهیم به صورت کامل پاسخ این سوال را بدهیم، اگر این سوال برای شما هم پیش آمده تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

روغن زیتون و کلسترول LDL

روغن زیتون می تواند به مدیریت کلسترول کمک کند. اگر به دنبال کاهش سطح کلسترول LDL (بد) در شریان‌هایتان هستید و خود را در برابر بیماری‌های قلبی مسلح می‌کنید، گنجاندن روغن زیتون باکیفیت در رژیم غذایی‌تان بهترین راه برای شروع است. با جایگزینی چربی‌های اشباع شده به جای چربی‌های غیراشباع سالم و چربی‌های غیراشباع چندگانه (هر دو در روغن زیتون وجود دارند) به کاهش خطر عوارض سلامتی ناشی از سطوح بالای LDL (کلسترول بد) کمک می‌کنید.

 چرا روغن زیتون را به جای سایر چربی های اشباع شده انتخاب کنیم؟

با تغییر از چربی های اشباع شده مانند کره، گوشت خوک یا چربی های حیوانی به روغن زیتون، که حاوی سطوح بسیار بالاتری از چربی های تک غیراشباع یا چند غیراشباع است، به کاهش خطر کلسترول بالا که بر عملکرد قلب و عروق تأثیر می گذارد کمک می کنید.

 

 

چگونه روغن زیتون سطح کلسترول شما را کاهش دهد؟
چگونه روغن زیتون سطح کلسترول شما را کاهش دهد؟

کلسترول بالا چیست؟

کلسترول بالا زمانی است که مقدار زیادی ماده چرب به نام کلسترول در خون شما وجود دارد. علت اصلی آن خوردن غذاهای چرب، ورزش نکردن کافی، اضافه وزن، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل است. همچنین می تواند ارثی باشد. با تغذیه سالم و ورزش بیشتر می توانید کلسترول خود را کاهش دهید. برخی افراد نیز نیاز به مصرف دارو دارند. کلسترول بیش از حد می تواند رگ های خونی شما را مسدود و احتمال ابتلا به مشکلات قلبی یا سکته را بیشتر می کند. کلسترول بالا علائمی ایجاد نمی کند. فقط از طریق آزمایش خون می توانید متوجه شوید که آیا آن را دارید یا خیر.
کلسترول از طریق خون روی پروتئین هایی به نام “لیپوپروتئین ها” حرکت می کند. دو نوع لیپوپروتئین کلسترول را در سراسر بدن حمل می کنند:
LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم)، که گاهی اوقات کلسترول «بد» نامیده می‌شود، بیشتر کلسترول بدن شما را تشکیل می‌دهد. سطوح بالای کلسترول LDL خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.
HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) یا کلسترول «خوب»، کلسترول را جذب می کند و آن را به کبد برمی گرداند. سپس کبد آن را از بدن خارج می کند. سطوح بالای کلسترول HDL می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد.

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به کاهش کلسترول LDL کمک کند؟

تقریباً بیست سال پیش، دو کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی شده برجسته در The Lancet  ظاهر شد که مسیر پزشکی را برای بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) برای همیشه تغییر داد. مطالعه 4S از یک داروی استاتین کاهنده کلسترول استفاده کرد و کاهش 30 درصدی مرگ و میر را گزارش کرد. مطالعه قلب رژیم غذایی لیون از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده کرد و کاهش 70 درصدی مرگ و میر را گزارش کرد.
مطالعات بعدی در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای این یافته ها را تایید کرده و همچنین کاهش خطر ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری آلزایمر را نشان داده است. مطالعات بعدی استاتین، سازمان غذا و داروی ایالات متحده را به صدور هشدارهایی در مورد افزایش خطر دیابت و کاهش شناخت با داروهای استاتین سوق داده است. به طور متناقضی، استاتین ها تبدیل به یک صنعت چند میلیارد دلاری و پایه و اساس بسیاری از دستورالعمل های پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی شده اند، در حالی که رژیم غذایی مدیترانه ای اغلب نادیده گرفته می شود.
نویسندگان این مطالعه، رابرت دوبروف و میشل دو لورجریل، نتیجه گرفتند که “ما معتقدیم این رویکرد کاهش دهنده کلسترول متمرکز بر استاتین برای جلوگیری از CHD ممکن است اشتباه باشد.” آنها در ادامه یافتند.
مزایای چشمگیر رژیم مدیترانه ای احتمالاً به دلیل مکانیسم های متعددی است که مستقیماً کلسترول را درگیر نمی کند. مستقل از متابولیسم کلسترول، عوارض کشنده آترواسکلروز عروق کرونر – انسداد ترومبوتیک کرونر، ایسکمی حاد میوکارد، اختلال عملکرد بطن چپ و آریتمی های بدخیم است.
به نظر می رسد که سیستم هموستاتیک تعدیل کننده اصلی تشکیل و پیشرفت پلاک آترواسکلروتیک باشد و رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند عناصر آبشار انعقادی را به طور مطلوب تغییر دهد. پارگی پلاک و خونریزی داخل پلاک منجر به تصلب شرایین پیشرونده می شود، ترومبوز باعث سندرم های حاد کرونری می شود و مرگ ناگهانی قلبی علت اصلی مرگ و میر قلبی است.
در سطح ژنتیکی در مقیاس بزرگ، مطالعات ارتباطی گسترده ژنوم، 46 جایگاه را شناسایی کرده اند که مستقیماً با CHD مرتبط هستند، با این حال اکثر این جایگاه ها هیچ ارتباط آشکاری با کلسترول یا عوامل خطر سنتی ندارند. اگرچه نمی‌توانیم ژن‌های خود را تغییر دهیم، مطالعات اپی ژنتیک نشان داده‌اند که رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند بیان ژن‌های آتروژنیک را به نحو مطلوبی تغییر دهد، در حالی که یک آزمایش اخیر استاتین کاهش دهنده کلسترول نتوانست اثر مشابهی را نشان دهد.

رژیم غذایی مدیترانه ای غنی شده با روغن زیتون عملکرد HDL را افزایش می دهد

محققان دریافتند که سطح کلسترول تام و LDL (بد) تنها در رژیم غذایی سالم کاهش می یابد. اما شما می توانید با پیروی از رژیم مدیترانه سطح کلسترول HDL (خوب) را نیز افزایش دهید.
رژیم غذایی مدیترانه ای غنی شده با روغن زیتون  عملکردهای HDL (خوب) را بهبود می بخشید، مانند معکوس کردن انتقال کلسترول، ایجاد محافظت آنتی اکسیدانی و فعال کردن گشاد شدن عروق.
انتقال معکوس کلسترول فرآیندی است که در آن HDL (خوب) آن را از پلاک موجود در شریان ها جدا می کند و به کبد می برد. محافظت آنتی اکسیدانی توانایی HDL (خوب) برای مقابله با اکسیداسیون LDL (بد) است. اکسیداسیون LDL (بد) باعث ایجاد پلاک در شریان ها می شود.
در نهایت، ظرفیت گشادکننده عروق، که رگ های خونی را شل می کند، آنها را باز نگه می دارد و جریان خون را حفظ می کند، این مهم با رژیم غذایی مدیترانه ای با روغن زیتون بهبود می یابد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.