پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون

پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون

پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون

با افزایش سن، مراقبت از سلامت استخوان‌هایمان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که روغن زیتون می‌تواند از استخوان‌های شما محافظت کند.
مطالعه‌ای که در مجله PLoS One منتشر شد نشان داد افرادی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی می کنند و روغن زیتون مصرف می‌کنند، استخوان‌های متراکم‌تری دارند و نسبت به افرادی که آن را مصرف نمی‌کنند کمتر دچار شکستگی استخوان می‌شوند. محققان بر این باورند که این به دلیل اثرات ضد التهابی روغن زیتون است که به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. بنابراین اگر به دنبال راهی برای محافظت از استخوان های خود هستید، روغن زیتون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
این مطالعه نشان داد:
به طور کلی، داده های ما نشان می دهد که روغن زیتون  به عنوان منبع پلی فنول ها علاوه بر ویتامین D3 بر متابولیسم استخوان از طریق بهبود استرس اکسیداتیو و التهاب تأثیر محافظتی دارد.
پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون
پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون

ترکیبات فنولیک موجود در روغن زیتون می تواند به حفظ سلامت استخوان ها کمک کند

روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان ها و چربی های تک غیراشباع است که برای سلامت استخوان ها ضروری هستند. افزودن روغن زیتون به رژیم غذایی می تواند به قوی و سالم ماندن استخوان های شما در طول زندگی کمک کند.

پوکی استخوان چیست و روغن زیتون چگونه می تواند به شما کمک کند؟

پوکی استخوان بسیار شایع است، به ویژه در گروه های سنی بالای 50 سال. تعدادی از عوامل موثر در ایجاد پوکی استخوان از جمله افزایش سن، عوامل ارثی، همچنین تغذیه و سبک زندگی وجود دارد. بنابراین، چگونه رژیم مدیترانه ای، غنی از روغن زیتون، می تواند به تقویت سلامت تغذیه شما کمک کند؟
یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامتی در ایالات متحده، پوکی استخوان بیش از 44 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هر سال منجر به حدود 2 میلیون شکستگی می شود. 50 درصد از زنان و 25 درصد از مردان بالای 50 سال به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند. بسیاری از شکستگی‌ها در نتیجه زمین خوردن اتفاق می‌افتند، اما حتی کارهای ساده خانگی نیز می‌تواند باعث شکستگی در افرادی که دچار پوکی استخوان شدید هستند شوند.
توده اسکلتی و ریزمعماری با افزایش سن تخریب می شود، بنابراین افراد مسن را مستعد شکنندگی و شکستگی های اسکلتی می کند. تخمین جهانی وقوع شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان در سال 2000 9 میلیون نفر بود و در مقایسه با سرطان‌های رایج به استثنای سرطان ریه، سال‌های عمر با ناتوانی بیشتری را از دست داد. پیش‌بینی می‌شود با افزایش سریع جمعیت سالمندان، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، شیوع پوکی استخوان به طور تصاعدی افزایش یابد. بار عظیم اقتصادی و بهداشتی ناشی از شکستگی های ناشی از پوکی استخوان مستحق توجه بسیاری از جامعه پزشکی و علمی است.
استخوان از دست رفته را نمی توان جایگزین کرد، بنابراین درمان های فعلی بر پیشگیری از بدتر شدن وضعیت تمرکز دارند. اما آیا می دانستید که گنجاندن روغن زیتون با کیفیت مانند روغن زیتون مانیاد در رژیم غذایی شما می تواند به محافظت در برابر پوکی استخوان کمک کند؟ طبق گفته بنیاد سلامت استخوان و پوکی استخوان، غذایی که می خورید می تواند بر استخوان های شما تأثیر بگذارد. به ما یادآوری می کند که:
یادگیری در مورد غذاهای غنی از کلسیم، ویتامین D و سایر مواد مغذی که برای سلامت استخوان و سلامت کلی شما مهم هستند، به شما کمک می کند هر روز انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشید. اگر یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی لبنیات، ماهی، میوه و سبزیجات می خورید، باید به اندازه کافی مواد مغذی مورد نیاز خود را هر روز دریافت کنید، اما اگر مقدار توصیه شده را تنها از طریق غذا دریافت نمی کنید، ممکن است لازم باشد رژیم خود را با مصرف مولتی ویتامین یا مکمل ها تکمیل کنید.
مطالعات نشان داده اند که یک رژیم غذایی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، با روغن زیتون به عنوان یک عنصر کلیدی منجر به کاهش بروز شکستگی می شود.
پلی فنول های کلیدی موجود در روغن زیتون که نشان داده شده است خطر شکستگی استخوان را کاهش می دهند، تیروزو و هیدروکسی تیروزول هستند.

چگونه روغن زیتون به سلامت استخوان ها کمک می کند؟

پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای با روغن زیتون  در قلب آن با کاهش بروز شکستگی در مطالعه آینده نگر اروپایی در مورد سرطان و مطالعه تغذیه که شامل 188795 نفر به مدت 9 سال بود، مرتبط بود. رژیم غذایی مدیترانه ای شامل روغن زیتون نیز با افزایش جذب و احتباس کلسیم و کاهش دفع کلسیم از طریق ادرار در نوجوانان پسر همراه بود.
زیتون و روغن زیتون  اجزای مهمی در رژیم غذایی مدیترانه ای هستند. رژیم غذایی مدیترانه ای غنی شده با روغن زیتون با افزایش سطح نشانگرهای تشکیل استخوان نسبت به رژیم غذایی غیرغنی شده در مردان مسن همراه است.
موش های تغذیه شده با روغن زیتون نیز جذب کلسیم و تعادل کلسیم بیشتری داشتند، اما سطح سرمی کلسیم، فسفات و منیزیم کمتری در مقایسه با گروه هایی که با چربی های دیگر تغذیه شده بودند داشتند. تصور می‌شود که این امر را می‌توان به محتوای فنلی بالای روغن زیتون نسبت داد. این ترکیبات فنلی که شامل تیروزول، هیدروکسی تیروزول و اولئوروپئین می‌شوند، اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی برجسته‌ای دارند. بنابراین عوامل کاندید بالقوه برای پیشگیری از پوکی استخوان هستند.

 

پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون
پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون

روغن زیتون و شکستگی استخوان

یک مطالعه اخیر تعداد شکستگی‌های استخوانی را در گروهی متشکل از 870 شرکت‌کننده در مطالعه طی یک دوره هفت ساله مقایسه کرد تا ببیند آیا مصرف روغن زیتون با تعداد شکستگی‌های استخوانی گزارش شده مرتبط است یا خیر. هنگامی که نتایج مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، محققان این گروه بزرگ را به سه دسته تقسیم کردند.
از نظر میزان مصرف روغن زیتون، یک سوم شرکت کنندگان در مطالعه به طور متوسط ​​38 گرم روغن زیتون در روز، تقریباً 3 قاشق غذاخوری، دریافت کردند. یک سوم میانی به طور متوسط ​​تقریباً 4 قاشق غذاخوری (48 گرم) و یک سوم بالایی به طور متوسط ​​حدود 4.5 قاشق غذاخوری (57 گرم) بود.
شرکت کنندگان در بالاترین رده مصرف روغن زیتون 51 درصد شکستگی کمتری نسبت به شرکت کنندگان در پایین ترین دسته روغن زیتون دریافت کردند.
در حالی که تمام این سطوح مصرف روغن زیتون  نسبتاً بالا هستند، با این وجود ارتباطی بین کاهش خطر شکستگی استخوان و گنجاندن روغن زیتون در یک برنامه غذایی معمولی را نشان می دهند. همچنین شایان ذکر است که مطالعات حیوانی متعددی افزایش تشکیل استخوان را در موش‌هایی که در برنامه غذاییشان روغن زیتون گنجانده شده است را نشان داده‌اند. این افزایش تشکیل استخوان همچنین به طور خاص با حضور دو فنل، تیروزول و هیدروکسی تیروزول در روغن زیتون مرتبط است.

چه چیزی باعث پوکی استخوان می شود؟

اگرچه علل دقیق پوکی استخوان ناشناخته است، اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که می تواند منجر به این بیماری شود.
پیری
از دست دادن استخوان با افزایش سن یک پدیده طبیعی است و پس از 35 سالگی، بدن استخوان جدید کمتری می‌سازد تا جایگزین از دست دادن استخوان قدیمی شود. به عنوان یک قاعده کلی، با بالا رفتن سن، توده استخوانی شما کاهش می یابد و در نتیجه خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد.
وراثت
سابقه خانوادگی این بیماری، پوست روشن و نژاد قفقازی یا آسیایی می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد. این واقعیت ممکن است به توضیح اینکه چرا برخی در اوایل زندگی به این بیماری مبتلا می شوند کمک کند.
تغذیه و سبک زندگی
رژیم غذایی با کمبود کلسیم، وزن بسیار کم و سبک زندگی کم تحرک، سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل همگی با پوکی استخوان مرتبط هستند.
داروها و سایر بیماری ها
برخی از داروها، از جمله استروئیدها، و سایر بیماری ها مانند مشکلات تیروئید با پوکی استخوان مرتبط هستند.
رفتار
استخوان از دست رفته را نمی توان جایگزین کرد و به این ترتیب، درمان بر پیشگیری از بدتر شدن وضعیت تمرکز دارد. برنامه‌های درمانی اغلب شامل کار پزشکان، ارتوپدها، متخصص زنان، و متخصص غدد است. علاوه بر مصرف منظم روغن زیتون ، ورزش و تغذیه به عنوان بخشی از انتخاب های سبک زندگی شما، سایر درمان ها عبارتند از:
درمان جایگزین استروژن
  • درمان جایگزینی استروژن (ERT) که اغلب به زنان در معرض خطر بالای پوکی استخوان ارائه می شود، به جلوگیری از تحلیل استخوان و کاهش خطر شکستگی کمک می کند. این هورمون ها همچنین به پیشگیری از بیماری قلبی و بهبود عملکرد شناختی کمک می کنند، اما می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.
تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن
  • این آنتی استروژن ها که به عنوان SERM شناخته می شوند، می توانند توده استخوانی را افزایش دهند، خطر شکستگی را کاهش دهند و خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند.
کلسی تونین
  • این دارو به شکل اسپری بینی موجود است و به افزایش توده استخوانی و تسکین درد کمک می کند.
بیس فسفونات ها
  • اینها به طور قابل توجهی توده استخوانی را افزایش می دهند و به جلوگیری از شکستگی ستون فقرات و لگن کمک می کنند.

خلاصه

پیشگیری از پوکی استخوان با روغن زیتون راه بسیار مناسب تری از درمان های پر هزینه و آسیب زا هستند.

زیتون و روغن زیتون یا پلی فنول های زیتون پتانسیل ایجاد شدن به عنوان عوامل محافظ استخوان را دارند. این توسط شواهد به دست آمده از مطالعات پیش بالینی با استفاده از مدل های حیوانی پوکی استخوان و تعداد محدودی از مطالعات انسانی پشتیبانی می شود. اثرات محافظتی استخوان زیتون و فرآورده های آن به توانایی آنها در افزایش تشکیل استخوان و مهار تحلیل استخوان با سرکوب استرس اکسیداتیو و التهاب نسبت داده می شود. با این حال، مسیرهای دقیق هنوز مبهم هستند و در انتظار تأیید اعتبار آینده هستند. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده خوب برنامه‌ریزی‌شده روی زیتون و مشتقات آن برای توجیه استفاده از آن در پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.