عوامل پایداری یک روغن

عوامل پایداری یک روغن

عوامل پایداری یک روغن

عوامل پایداری یک روغن: برخی معتقدند که نباید با روغن زیتون پخت و پز کرد زیرا ظاهرا نقطه دود پایینی دارد. در واقع، نقطه دود چیزی نیست که شما باید نگران آن در مورد روغن پخت و پز باشید. در عوض، روی پایداری اکسیداتیو، آنتی اکسیدان ها و سطح پالایش تمرکز کنید.

هنگامی که روغن پخت و پز در معرض گرما، نور و اکسیژن قرار می گیرد، می تواند اکسید شود. روغن های اکسید شده می توانند ترکیبات مضر و محصولات جانبی سمی تولید کنند و طعم غذای شما را بد کنند. هر چه روغن بتواند در برابر واکنش با اکسیژن و تجزیه شدن مقاومت کند، برای پخت و پز بهتر است. این کیفیت به عنوان پایداری اکسیداتیو اندازه گیری می شود و توسط بسیاری از کارشناسان روغن به عنوان بهترین پیش بینی کننده عملکرد روغن در حین پخت و پز در نظر گرفته می شود. پایداری اکسیداتیو از طریق زمان القاء اندازه گیری می شود. این نقطه زمانی است که یک روغن تجزیه می شود و به طور بالقوه ترکیبات مضر تولید می کند. زمان القای بیشتر نشان می‌دهد روغن در برابر اکسیداسیون مقاوم‌تر است، زمان القای کوتاه‌تر به این معنی است که روغن به راحتی اکسید می‌شود.

چه عواملی بر پایداری اکسیداتیو روغن تأثیر می گذارد؟

سه عامل اصلی وجود دارد که پایداری روغن را تعیین می کند.

1. تعداد آنتی اکسیدان ها

همانطور که از نام آن پیداست، آنتی اکسیدان ها در برابر اکسیداسیون محافظت می کنند، که فرآیند نامطلوبی است که زمانی که روغن برای مدت طولانی در معرض حرارت زیاد قرار می گیرد، سریعتر اتفاق می افتد.
بنابراین، آنتی اکسیدان ها نقش کلیدی در پایداری اکسیداتیو روغن و مزایای سلامتی دارند. مهم است که در نظر بگیرید چه روغن هایی حاوی سطوح آنتی اکسیدانی طبیعی هستند و آن ها را حفظ می کنند.

2. نوع و نسبت چربی ها

اگر چربی دارای پیوندهای مضاعف کمتری بین مولکول های خود باشد در برابر گرما مقاوم تر است. پیوندهای دوگانه با قرار گرفتن در معرض گرما راحت تر اکسید می شوند و تجزیه می شوند.
چربی های اشباع شده (SFA): این چربی ها حاوی هیچ پیوند دوگانه ای نیستند و در دمای اتاق جامد هستند.
چربی‌های تک غیراشباع (MUFA): این چربی‌ها فقط یک پیوند دوگانه دارند اما در دماهای بالا نیز پایدار هستند.
چربی‌های غیراشباع چندگانه (PUFA): اینها دارای دو یا چند پیوند دوگانه هستند که آنها را مستعد اکسیداسیون می‌کند.

3. وسعت پالایش

برخی از روغن های پخت و پز نیاز به تصفیه دارند زیرا روغن پس از استخراج قابل مصرف نیست. روغن‌های بذر و گیاهی معمولاً با حرارت بالا، فشار بالا و مواد شیمیایی برای سفید کردن، خوش‌بو کردن و خنثی کردن روغن‌ها تصفیه می‌شوند تا بوها یا مزه‌ها و بقایای حلال‌های شیمیایی مورد استفاده برای استخراج روغن از بین بروند. این فرآیند آنتی اکسیدان های طبیعی را از بین می برد. پالایش پایداری اکسیداتیو روغن را کاهش می دهد زیرا این فرآیند آنتی اکسیدان های طبیعی را از بین می برد و همچنین روغن را در معرض حرارت قرار می دهد.
روغن زیتون هایی که با روش های مکانیکی پرس سرد استخراج می شوند و در معرض حرارت یا مواد شیمیایی نیستند. روغن زیتون معمولی حاوی مخلوطی از روغن زیتون تصفیه شده و روغن زیتون بکر است. روغن زیتون تصفیه شده تحت یک فرآیند تصفیه قرار می گیرد تا عیوب طعم را از بین ببرد، اما این فرآیند نسبتا ملایم است زیرا روغن زیتون بدون حلال های شیمیایی استخراج می شود.
تمام روغن های گیاهی – که تصفیه شده و معمولاً دارای PUFA بالایی هستند – پایداری اکسیداتیو پایین و محتوای آنتی اکسیدانی پایینی دارند.
روغن زیتون حاوی بالاترین میزان آنتی اکسیدان و همچنین پایداری اکسیداتیو بالا است، به همین دلیل توصیه می کنیم روغن زیتون را برای پخت و پز حتی در زیر حرارت بالا انتخاب کنید. آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در روغن از روغن محافظت می کند و مصرف کننده را از اکسیداسیون محافظت می کند و روغن به دلیل درصد بالای چربی تک غیراشباع به طور طبیعی پایدار است.

تمام موارد اشاره شده در این مطلب در شرکت مانیاد رعایت شده و روغن گیری در اینجا به روش پرس سرد است که در این روش تمام مزایا روغن در آن حقظ می شود.
شما می توانید به راختی روغن زیتونی تصفیه شده با آنتیاکسیدان های بالا و بسیاری دیگر از ریژگی های خاص و مفید برای بدن را در یک قوطی روغن زیتون مانیاد داشته باشید.

 

روغن زیتون
روغن زیتون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.