رژیم کتوژنیک و روغن زیتون

رژیم کتوژنیک و روغن زیتون

رژیم کتوژنیک چیست؟و چرا از آن استفاده می کنند؟

رژیم کتوژنیک و روغن زیتون: رژیم کتو یا رژیم کتوژنیک رژیمی است که هدف آن القای یک فرآیند متابولیک به نام کتوز است. سوخت اولیه بدن ما گلوکز است که از کربوهیدرات های غذایی بدست می آید. وقتی بدن گلوکز کافی برای انرژی نداشته باشد، ذخایر چربی بدن را به ترکیباتی به نام اجسام کتون برای سوخت تبدیل می کند. به منظور ایجاد کتوز، رژیم گیرنده باید تقریباً از تمام کربوهیدرات ها اجتناب کند.

رژیم های ذیگر به کربوهیدرات کم و پروتئین زیاد تاکید دارند اما رژیم کتوژنیک بر چربی تاکید دارد. 75 درصد کالری روزانه باید از چربی ها، 20 درصد کالری از پروتئین و 5 درصد از کربوهیدرات ها تامین شود. پروتئین ها به مقادیر لازم برای حفظ توده بدون چربی بدن محدود می شوند. کالری محدود نیست.

آیا رژیم کتوژنیک سالم است و برای سلامتی ضرر ندارد؟

رژیم کتو فقط باید تحت نظارت انجام شود. کتوز اسیدهایی به نام کتون را در بدن تولید می کند. مقدار کمی کتون از طریق ادرار دفع می شود. با این حال، کتون های بیش از حد در خون می تواند منجر به کتواسیدوز شود، یک بیماری جدی و بالقوه کشنده.
همچنین، محاسبه غذاهای مناسب برای خوردن در این رژیم برای افراد عادی دشوار است. تا یک هفته طول می کشد تا وارد کتوز شوید و در صورت مصرف زیاد کربوهیدرات یا پروتئین، بدن شما از کتوز خارج می شود. حتی خوردن بیش از حد سبزیجات می تواند باعث شود بدن شما از کتوز خارج شود. انجام نادرست رژیم کتو می تواند منجر به افزایش وزن شود.
چندین مطالعه نشان داده اند که رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن در کمترین زمان موثر است. به طور کلی، نکته اصلی ما این است که چربی رژیم غذایی بخش مهمی از برنامه های کاهش وزن در این رژیم است.

رژیم کتوژنیک و روغن زیتون

روغن زیتون در رژیم کتو مجاز است. کربوهیدرات ندارد و 100% چربی است.
یکی از نگران کننده ترین موارد در مورد رژیم کتوژنیک، میزان چربی های اشباع شده و حیوانی است. پیروان رژیم کتوژنیک اغلب روغن نارگیل، کره و گوشت خوک را به عنوان چربی اصلی خود انتخاب می کنند. این غیر ضروری است. همه چربی ها دارای تعداد کالری و گرم چربی یکسانی هستند. شما می توانید با پرهیز از چربی های مد روز مانند روغن نارگیل و تکیه بر چربی های سالم مانند روغن زیتون، رژیم کتوژنیک را به خوبی دنبال کنید.
اگر قصد گرفتن رژیم کتوژنیک را دارید، مراقب سلامتی خود باشید و به جای چربی های اشباع شده از روغن زیتون استفاده کنید. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون به شما کمک می کند تا مواد مغذی موجود در مقدار کمی سبزیجاتی که مجاز به مصرف آن هستید را جذب کنید. به عنوان یک چربی مایع، روغن زیتون به راحتی روی وعده های غذایی کتو ریخته می شود. روغن زیتون می تواند طعم تقریباً هر وعده غذایی را بهبود بخشد و می تواند به تنهایی بین وعده های غذایی آن را با قاشق مصرف کنید.

چربی های غذایی و کاهش وزن

اگر هدف شما کاهش وزن است رژیم کتوژنیک آخرین انتخابتان باشد.رژیم های دیگری هستن که به سختی این رژیم نیستند و برای سلامتی بسیار مفید هستند، مانند رژیم مدیترانه ای. با تمام این تفاسیر چربی ها برای کاهش وزن و افزایش سیری ضروری هستند. اگر رژیم غذایی شما حاوی مقدار مناسب چربی باشد، کمتر احساس گرسنگی و محرومیت خواهید کرد.  مشخص شده است که شاخص گلیسمی و تنظیم انسولین را بهبود می بخشد که می تواند به کاهش وزن کمک کند. کتوژنیک یا هر رژیم دیگری را انتخاب می کنید، حتما روغن زیتون را در برنامه کاهش وزن خود بگنجانید.
روغن زیتون مانیاد بهترین انتخاب برای استفاده در رژیم های کاهش وزن
روغن زیتون
روغن زیتون

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.