روغن زیتون تصفیه شده چیست؟

روغن زیتون تصفیه شده چیست؟

روغن زیتون تصفیه شده چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

روغن زیتون تصفیه شده چیست؟

روغن زیتون یکی از روغن های پرفایده و محبوب در دنیاست که مصارف گوناگونی از جمله برای خوراک و پخت و پز دارد.

روغن زیتون دارای انواع مختلفی است که هرکس بسته به نوع زایقه و سلیقه خود این روغن را انتخاب می کند. اگر بخواهیم روغن های زیتون را دسته بندی بکنیم، می توانیم آن ها را به دو دسته تصفیه شده و تصفیه نشده تقسیم کنیم.

روغن زیتون تصفیه شده روغنی است که بعد از برداشت تحت فرآیندی های گوناگون تصفیه می شود و شاخصه های جدیدی را بدون ایجاد تغییر در گلیسیرید اولیه ایجاد می کند. روغن های تصفیه شده معمولا بدون بو و طعم هستند و رنگی نسبتا روشن تر از روغن های تصفیه نشده دارند. البته روغن های تصفیه شده از طرق مختلفی تصفیه می شوند که می تواند در ارزش غذایی آن تاثیر گذار باشند. در ادامه بیشتر در مورد روغن های تصفیه نشده توضیح خواهیم داد.

روغن های تصفیه نشده اما روغن هایی هستند که بدون ایجاد تغییر و فرآوری بعد از گرفتن روغن از زیتون عرضه می شوند. این روغن ها را با نام روغن های بکر و فرابکر می توانید در بازار بیابید. این روغن ها دارای طعم و بو هستند و رنگ تیره ای دارند.

 

روغن زیتون تصفیه شده چیست؟

همان طور که در بالا هم توضیح دادیم روغن تصفیه شده روغنی است که در کارخانه فرآوری می شود. این روغن ها بدون بو و مزه هستند و هم چنین پایداری و مقاومت بیشتری در برابر حرارت نسبت به روغن های تصفیه نشده دارند. این ویژگی ها باعث می شود روغن زیتون تصفیه شده انتخاب مناسبی برای کسانی باشد که از بو و مزه روغن زیتون خوششان نمی آید.

روغن زیتون مانیاد یک روغن زیتون تصفیه شده است، این روغن با روش پرس سرد روغن گیری می شود که در این روش تمام خواص و ارزش غذایی روغن حفظ می شود.

 

ویژگی‌های روغن زیتون تصفیه شده

روغن زیتونی که تصفیه شده باشد به آن ویژگی هایی اضافه می شود که روغن های تصفیه نشده آن ها را ندارند.

یکی از بزرگترین ویژگی های روغن زیتون تصفیه شده بالا رفتن نقطه دود آن است. بالا رفتن نقطه دود یعنی مقاومت بیشتر در برابر حرارت.

این بسیار جذاب است که شما بتوانید با روغنی که این همه خاصیت دارد، هم به عنوان پخت و پز، هم برای سالاد و هم چنین در سرخ کردن های غیر عمیق استفاده کنید.

از دیگر ویژکی های این روغن هم می توان به بدون پالم بودن، بدون بو، بدون مزه بودن آن اشاره کرد.

 

روغن زیتون طبیعی بهتر است یا تصفیه شده؟

اینکه کدام روغن بهتر است فقط به سلیقه شما بستگی دارد. زیرا روغن تصفیه شده مانیاد تمامی خواص و آنتی اکسیدان های موجود در روغن یا بکر را دارد و حتی می توانید از آن به تنهایی استفاده کنید. اما اگر شما طعم و بو روغن زیتون برایتان جذاب و دلنشین است می توانید از روغن های طبیعی استفاده کنید.

البته این موردی که گفته شد در مورد روغن زیتون تصفیه شده مانیاد صدق می کند و در مورد روغن های تصفیه شده دیگر ممکن است اینطور نباشد.

 

 

انواع روغن زیتون کدامند؟

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم روغن زیتون به دو دسته تقسیم می شود، روغن زیتون تصفیه شده و روغن زیتون تصفیه نشده.

اما همین دو دسته خودشان انواع مختلف دارند.

روغن های زیتون تصفیه شده شامل روغن هایی می شود که از طریق پرس سرد و پرس گرم فرآوری می شوند.

در روش پرس سرد که روشی پر هزینه تر است هیچ نوع ماده شمیمیایی به روغن اضافه نمی شود و روغن تمامی خواصش حفظ می شود اما در روغن هایی که با پرس گرم به دست می آید مقداری از آنتی اکسیدان های از بین می رود و مواد شمیمیایی به آن اضافه می شود.

روغن های زیتون تصفیه نشده یا طبیعی هم به روغن زیتون های فرابکر، روغن زیتون بکر، و روغن زیتون خالص تقسیم می شود. هرکدام از این روغن ها دارای نقطه دودی متفاوت از دیگری هستند، بهترین این روغن زیتون ها روغن زیتون فرابکر است که در حارج طرفداران بسیار زیادی دارد.

روغن فرابکر طعمی و بو بسیار قوی زیتون دارد، در روغن زیتون بکر این طعم و بو کمی ملایم تر از نوع فرابکر است.

روغن زیتون خالص هم از ترکیب روغن زیتون تصفیه شده و روغن زیتون فرابکر یا بکر تشکیل می شود. این روغن که به روغن مالشی هم معروف است بیشتر برای ماساژ استفاده می شود.

 

کلام آخر

زیتون یک میوه پرخاصیت و پرفایده است که روغن آن هم این خواص را دارد. در این مقاله سعی کردیشم شمارا با انواع روغن های زیتون آشنا کنیم. اما یکی از مسائلی که بسیار از افراد با آن روبرو هستند این است که روغن زیتون رو از کجا تهیه کنیم.

شما اگر به دنبال خرید یک روغن زیتون تصفیه شده با تمام خواص هستید می توانید روغن زیتون مانیاد را انتخاب کنید. تمام مشتری های های ما به ما اعتماد کامل دارند شما هم با یکبار استفاده از محصولات مانیاد قطع جز مشتریانی می شوید که به ما اعتماد کامل دارید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.