روغن زیتون بابو یا بی‌بو؟

روغن زیتون بابو یا بی‌بو؟

روغن زیتون بابو یا بی‌بو؟ کدام بهتر است؟

روغن زیتون بابو یا بی‌بو بخریم؟ اگر این برای شما هم سوال است تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

انسان ها به دودسته هستند: دسته اول آن هایی که از بوی روغن زیتون خوششان نمی آید و به آن حساسیت دارند و دسته دوم آن هایی که عاشق بو و هم چنین مزه روغن زیتون هستند.

روغن زیتون انواع مختلفی وجود دارد، از روغن تصفیه شده گرفته تا روغن طبیعی و تصفیه نشده. در واقع روغن های زیتون را اگر بخواهیم تقسیم بندی کنیم می توانیم به دو دسته روغن زیتون تصفیه شده و تصفیه نشده تقسیم بندی کنیم.

روغن های زیتون تصفیه شده اغلب بدون بو و طعم هستند، اما روغن های تصفیه نشده معمولا دارای عطر و بو و طعم طبیعی هستند.

البته روغن های تصفیه نشده، انواع مختلفی دارند مانند روغن زیتون فرابکر و روغن زیتون بکر.

یک نوع دیگر هم زوغن زیتون وجود دارد به نام روغن زیتون خالص که ترکیبی از روغن زیتون فراابکر یا بکر است با روغن تضفیه شده.

 

روغن زیتون بی‌بو بخریم یا با بو؟

مهم ترین معیار در انتخاب روغن زیتون این است که بتوانید از آن استفاده کنید، این به این معنی است که اگر شما بهترین روغن زیتون را هم بخرید و از بوی و طعم آن خوشتان نیاید، جز پول دور ریختن کاری نکرده اید.

خیلی از افراد فکر می کنند اگر روغن زیتونی که حریده اند بوی بیشتری بدهد یعنی طبیعی تر و پرخاصیت است، اگر شماهم چنین فکری می کنید سخت در اشتباهید. فهمیدن میزان کیفیت روغن زیتون از طریق بو فقط از پس کسانی برمی آید که خود کننده کار باشند و افراد عادی جامعه نمی توانند از طریق بو کیفیت روغن زیتون را متوجه شوند. نکته قابل ذکر این است که روغن زیتون فاسد شده دارای بوی بسیار تندی است، بنابریان اگر میزان سنجش بو باشد ممکن است روغن فاسد را به شما غالب کنند.

اگر شما عاشق طعم و عطر روغن زیتون هستید می توانید روغن زیتون فرابکر یا بکر استفاده کنید و اگر از بو روغن زیتون خوشتان نمی آید، پیشنهاد ما به شما استفاده از روغن زیتون مانیاد است.

 

روغن زیتون
روغن زیتون

روغن زیتون بی بو بهتر است یا با بو؟

همان طور که گفتیم روغن زیتون دارای خواص بسیاری است که چه بی‌بو و چه بابو این خواص را دارند.

البته برخی از روغن های زیتون تصفیه شده بازار که از طریق پرس گرم به دست می آید در مرحله فرآوری مقدار زیادی از خواص آنتی اکسیدانی خود را از دست میدهند، البته نه همه آن را، اما شرکت مانیاد با استفاده از بهترین و به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا و از طریق پرس سرد روغن گیری می کند که در این روش تمامی ارزش های غذایی روغن زیتون و حواص آنتی اکسیدانی آن حفظ می شود.

هم چنین روغن زیتون تصفیه شده مانیاد دارای ویژگی هایی است که باعث سهولت در استفاده از آن می شود.

روغن زیتون مانیاد دارای پایداری و نقطه دود بالایی است که باعث مقاومت بیشتر این روغن زیتون نسبت به روغن زیتون های دیگر در برابر حرارت می شود که این امر موجب می شود شما بتوانید برای اکثر مصارف پخت و پز، سالاد و حتی سرخ کردن های غیر عمیق از این روغن بدون ضرر و پرفایده استفاده کنید، در صورتی که روغن های زیتون طبیعی مقاومت کمتری در برابر حرارت دارند و در حرارت بالا اصطلاحا سوخته می شود و مواد شمیایی سرطان زا تولید می کنند.

روغن های فرابکر و بکر هم معمولا از روش پرس سرد روغن گیری می شود تمامی خواص روغن زیتون را با خود به همراه دارند.

با این تفاسیر، همان طور که در بالا گفتیم انتخاب روغن زیتون فقط بستگی به سلیقه شما دارد و همه روغن های زیتون خوب هستند.

روغن زیتون اصل چه بویی دارد؟

همان طور که در بالا توضیح دادیم تشخیص روغن اصل از تریق بو کاری بسیار دشوار است و هرکسی نمی تواند روغن اصل و غیر اصل را از طریق بو تشخیص دهد.

اما ما نکاتی را برای تشخیص می گوییم:

روغن زیتون اصل تصفیه نشده باید بویی شبیه زیتون تازه تازه داشته باشد. اگر روغنی که می خواهید بخرید بوی خیلی تند یا کپک داشت آن روغن فاسد است و از خرید آن خوددرای نمایید.

نکته دیگر در مورد بوی روغن زیتون اصل این است که، بوی آن نباید از دور به مشام برسد. روغنی که از فاصله بوی آن به مشام برسد یا فاسد است یا دارای طعم دهنده های شیمیایی هستند که بویشان بیشتر باشد. بوی روغن زیتون اصلی فقط با نزدیک کردن آن به بینیتان استشمام می شود.

و آخرین نکته در باره بو روغن زیتون این است که روغن های زیتون کهنه بوی تندی دارد و خرید آن ها توصیه نمی شود.

 

قیمت روغن زیتون با بو بیشتر است یا بی بو

معمولا روغن های زیتون بابو و تصفیه شده مقداری از قیمت روغن های زیتون بی‌بو (تصفیه شده) بیشتر است. اما این تفاوت قیمت آن قدر ها نیست که اگر شما عاشق طعم و بو زیتون هستید بخواهید روغن بی‌بو را بخاطر قیمتش خریداری کنید. حداکثر تفاوت قیمت بین روغن بی بو و با بو حدود 50 هزارتومان است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.