دلایل علاقه به روغن زیتون برای آشپزی

دلایل علاقه به روغن زیتون برای آشپزی

دلایل علاقه به روغن زیتون برای آشپزی

دلایل علاقه به روغن زیتون برای آشپزی: مردم مدیترانه، امریکا و بسیاری از ایرانی ها عاشق روغن زیتون هستند، اما یک نظرسنجی نشان داد که اکثر کاربران به دانش خود در مورد روغن زیتون اعتماد ندارند. یکی از افسانه‌های ثابت این است که شما نمی‌توانید یا نباید با روغن زیتون آشپزی کنید، اما واقعیت این است که روغن زیتون دارای چربی‌های تک غیراشباع بیشتری است که پایدارترین چربی‌های سالم نسبت به روغن‌های دیگر است. هم چنین روغن زیتون تصفیه شده مانیاد به کلی این افسانه را بیش از پیش تکذیب می کند زیرا این روغن علاوه بر پایداری بالا دارای نقطه دود بالایی نیز می باشد که می توانید از سرخ کردن های غیر عمیق هم از آن استفاده نمایید.

1- دلایل اصلی برای اینکه می توانید (و باید) روغن زیتون را برای آشپزی دوست داشته باشید:
روغن های پخت و پز از انواع مختلفی از چربی ها تشکیل شده اند و برخی از چربی ها پایدارتر از بقیه هستند. چربی اشباع شده پایدارترین است، اما فاقد فواید سلامتی است. چربی تک غیراشباع (MUFA) در مورد ثبات بسیار عالی است و فواید سلامتی ان ثابت شده است. در نهایت، چربی غیراشباع چندگانه (PUFA) کمترین پایداری را دارد و PUFA ها در طول زمان و به ویژه هنگام گرم شدن سریعتر تجزیه می شوند.
2- برای بهتر شدن یک چیز خوب، روغن‌های زیتون دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که بیشتر اکسیژن را دفع می‌کنند و پایداری بیشتری را در طول زمان و هنگام گرم شدن ایجاد می‌کنند. روغن زیتون بدون حرارت یا مواد شیمیایی تولید می شود و بنابراین بیشترین آنتی اکسیدان ها را حفظ می کند. پایداری روغن زیتون به قدری خوب است که حتی می توانید آن را چند بار برای پخت و پز مجدد استفاده کنید (بهتر است بعد از هر بار استفاده آن را فیلتر کنید).

3- اما نقطه دود چیست؟ ایا شنیده اید نقطه دود روغن زیتون پایین است؟ این مورد در مورد روغن زیتون مانیاد صدق نمی کند و از این روغن زیتون می توانید برای سرخ کردن هم استفاده کنید و فقط برای استفاده در سرخ کن مناسب نیست. اگر می خواهید از سرخ کن استفاده کنید پیشنهاد ما روغن سرح کردنی مانیاد به شماست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.