روغن زیتون برای پیشگیری از زوال عقل

روغن زیتون برای پیشگیری از زوال عقل

روغن زیتون برای پیشگیری از زوال عقل

روغن زیتون برای پیشگیری از زوال عقل: رژیم غذایی مدیترانه ای که غنی از روغن زیتون است، مدت هاست در ارتقای سلامت قلب بسیار موثر شناخته شده است، همچنین نتایج بسیار امیدوارکننده ای را در مبارزه با از دست دادن حافظه و زوال عقل نشان می دهد. مطالعه‌ای که در ماه آوریل توسط آکادمی نورولوژی آمریکا منتشر شد، رابطه بین پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای و حفظ حجم در مراکز مغزی را که بیشترین ارتباط را با حافظه دارند، بررسی کرد.

برای درک بهتر اینکه چگونه رژیم مدیترانه ای بر سلامت مغز تأثیر می گذارد، محققان گروهی متشکل از 500 نفر را با میانگین سنی 69 سال مورد مطالعه قرار دادند. در میان این گروه حدود 300 نفر بودند که اختلالات شناختی خفیفی را تجربه کردند و بنابراین احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در آن ها بیشتر بود. همه شرکت کنندگان MRI داشتند، از نظر عملکرد شناختی مورد آزمایش قرار گرفتند و به پرسشنامه مفصلی در مورد میزان غذای روزانه خود پاسخ دادند. بخشی از شرکت کنندگان نیز برای نشانگرهای زیستی بیماری آلزایمر مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان از پرسشنامه رژیم غذایی استفاده کردند تا به هر شرکت کننده «نمره رژیم غذایی مدیترانه ای» بر اساس میزان پایبندی به رژیم مدیترانه ای (رژیمی مبتنی بر مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، ماهی و روغن زیتون) استفاده کنند. سپس محققان به دنبال ارتباط رژیم غذایی با MRI، نتایج شناختی و نشانگرهای زیستی بودند.
محققان دریافتند که پس از تنظیم سن، جنس و تحصیلات، شرکت کنندگانی که بیشتر از همه به رژیم غذایی مدیترانه ای پایبند بودند، حجم مغز بیشتری در هیپوکامپ (منطقه مغزی مهم برای حافظه) داشتند که نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای به محافظت از این منطقه در برابر آسیب کمک می کند. در واقع، هر نقطه در مقیاس رژیم غذایی مدیترانه ای اساساً یک سال از سن مغز فاصله می گرفت! شرکت‌کنندگانی که نمرات رژیم مدیترانه‌ای بالاتری داشتند، عملکرد حافظه بهتر و نشانگرهای زیستی کمتری برای بیماری آلزایمر داشتند. دانشمندان این نتایج را به اثربخشی رژیم غذایی مدیترانه‌ای و به‌ویژه روغن زیتون در کاهش تجمع «پلاک‌های» بتا آمیلوئید و «درهم‌تنیدگی‌های» تاو، دو علامت بارز بیماری آلزایمر که منجر به آتروفی مغز می‌شوند، نسبت می‌دهند. محققان به این نتیجه رسیدند که یافته های آنها از این دیدگاه حمایت می کند که رژیم غذایی مدیترانه ای در برابر کاهش حافظه و آتروفی مغز محافظت می کند. آنها مطالعات مداخله طولی و رژیمی را برای آزمایش بیشتر این ایده و پیامدهای درمانی آن توصیه می کنند.
این یافته ها بر اساس تحقیقات اخیر در مورد تجویز روغن زیتون به بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف است، جایی که دانشمندان دریافتند که مصرف روغن زیتون به طور قابل توجهی بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. روغن زیتون قبلاً توسط دانشمندان دانشکده پزشکی لوئیس کاتز در دانشگاه تمپل (LKSOM) مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک مطالعه پیش بالینی، آنها دریافتند که مصرف روغن زیتون حاوی ترکیبات فنولی بالا از نقص حافظه و آسیب شناسی بیماری آلزایمر محافظت می کند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.